AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ, İZMİR'DEKİ BALKAN DERNEKLERİNİ AYAĞA KALDIRDI... SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ, İZMİR'DEKİ BALKAN DERNEKLERİNİ AYAĞA KALDIRDI... SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

İzmir Rumeli ve Balkan Dernekleri, Selanik göçmenleriyle ilgili sözleri tepki çeken Düzce Akçakoca MüftüsüŞaban Soytekinoğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Rumeli ve Balkan...

İzmir Rumeli ve Balkan Dernekleri, Selanik göçmenleriyle ilgili sözleri tepki çeken Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Rumeli ve Balkan dernekleri adına açıklama yapan eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, "En büyük Selanikli Mustafa Kemal Atatürk'tür. Atatürk sadece Selanikliler'in değil, bütün Türk ve Müslüman camiasının, mazlum halklarının emperyalizme karşı sesi olmuştur. Akçakoca müftüsünün sözlerini kabul etmiyor, savcıları göreve davet ediyoruz" dedi.

Ramazan Bayramı’nda akrabalarını ziyaret etmek için gittiği Sakarya Karasu'da camide vaaz verirken Selanik göçmenleriyle ilgili tepki çeken sözler sarf eden Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, İzmir'deki Balkan derneklerini ayağa kaldırdı. İzmir Adliyesi önünde toplanan İzmir Rumeli ve Balkan Dernekleri üyeleri, Müftü Soytekinoğlu hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, ayrımcılık, hakaret ve görevi kötüye kullanma" gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

"SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Dernekler adına basın açıklamasını okuyan eski İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, "En büyük Selanikli Mustafa Kemal Atatürk'tür. Akçakoca müftüsünün sözlerini kabul etmiyor. En ağır cezayı alması için cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz" dedi.

"CEZALANDIRILMALIDIR"

Basın açıklamasında şöyle denildi:

"Sadece Selanik Türkleri'ne karşı değil Yahudi inancına mensup vatandaşlarımız da hedef göstermiştir. İsrail'in bu haksız politikaları Yahudi inancına mensup insanlara mal edilmemelidir. Zira bu politikalardan rahatsız olup buna tepki gösteren Yahudiler de bulunmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 20 milyon Balkan -Selanik kökenli Türk bulunmaktadır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de Selanik Türk'ü olduğu, güzel ülkemizi emperyalist devletlere, yedi düvele karşı savaşarak işgalden kurtardığı, tüm mazlum halkların önderliğini üstlendiği unutulmamalıdır. Devletin ve toplumun birlik içerisinde devamı açısından devletin ideolojisiyle bağdaşmayan ve tarihi gerçekleri yok sayan toplumu kin ve nefrete sürükleyen, bir kesimini aşağılayan, bölmeye çalışan bu tarz söylemlere prim verilmemesi dolayısıyla failin cezalandırılması büyük önem taşımaktadır."

'SABETAYİST" DEMİŞTİ 

Akçakoca müftüsü Şaban Soytekinoğlu, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değindiği vaazında Selanik göçmenleriyle ilgili, "Yüzde 90’ı Selanik göçmeni ve sabetayist. Ne demek sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil" demişti.

 

 Görüntü Dökümü

  • Basın açıklamasıöncesi detay görüntü
  • Basın açıklamasından görüntü
  • İzmir Adliye Sarayından görüntü

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.