Adana Büyükşehir Belediyesi Personeline Çocuk Haklarıyla İlgili Eğitim…

Adana Büyükşehir Belediyesi Personeline Çocuk Haklarıyla İlgili Eğitim…

AdanaBüyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğüve Her Yer Çocuk Derneği iş birliğiyle personele yönelik kapasite geliştirmeeğitimleri verildi. 4 gün süren eğitimin ilk gününde çocuk hakları konusundaki bilinç ve farkındalığıarttırmak amacıyla“Çocuk Hakları Neden? Nasıl? Nerede” başlığıyla sunum yapıldı.

Eğitimin ikinci gününde “Çocuklarla Doğruİletişim”, üçüncü gününde “Çocukİstismarı Karşısında Güçlü Çocuklar ve Ebeveynler”, dördüncü ve son gününde ise“Çocuklar Yerel Yönetime Nasıl ve Ne Kadar Katılabilir?”  ve “Çocuk ve Kent Hakkı Başlığı”tartışıldı. 

ÇOCUKLARIN YAŞAMINA BOYHİZASINDAN BAKIŞ

Eğitimlerde, oyun, açık veyeşil alan hakkı ile ulaşım hakkı başta olmak üzere pek çok temel hakkın iç içegeçtiği kentlerde, çocukların yaşamına yakından-boy hizasından bakmakamaçlandı. Bir kentte çocuk olmanın yarattığı dezavantajlar nelerdir ve bunlarıgidermek noktasında yerel yönetimlere hangi görevler düşer diye sorularıdüşündürerek yanıtların bulunması sağlandı, aynı zamanda çocukların açık-yeşilalan hakkı ve ekoloji ile ilişkileri üzerine konuşuldu.

ULUSLARARASI SÖZLEŞME VEKANUNLAR ANLATILDI

Eğitimlerde ayrıca BM ÇocukHakları Sözleşmesi, Çocuk Koruma Kanunu gibi temel metinlerden yola çıkılarak;Belediyeler Kanunu ve Belediyeler Birliği’nin ilgili maddeleri ile bağlantı kurularak,çocuk haklarına yerel yönetimlerin çocuk hizmetleri açısından bakış sunuldu.

ÇOCUK HAKLARI VE BELEDİYELER

Seminersüresince interaktif bir biçimde video, şarkı, slayt, grup ve drama çalışmalarıgerçekleştirildi. Katılımcılar ile Adana’da yaşayan çocukların gözünden çocukhakları konuşuldu. Adana’da çocuk haklarının geliştirilmesi ve belediyenin çocukhakları konusunda yaptığı, yapabileceği çalışmalara yönelik değerlendirmeleryapıldı.

Seminerleretoplamda 110 personel katılım sağladı. Seminer sonunda personele birdeğerlendirme ve geri dönüş formu iletildi. 

gw0avpbr6I3i8gctjenxdchy.jpg

u2j0897cd4qIil6juyqawvba.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.