ABB’DEN ENGELLERİ AŞAN PARK: ERİŞİLEBİLİR YAŞAM VE OYUN PARKI HİZMETE AÇILDI

ABB’DEN ENGELLERİ AŞAN PARK: ERİŞİLEBİLİR YAŞAM VE OYUN PARKI HİZMETE AÇILDI

Kente yeşil alanlar ve yeni parklar kazandırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin talep ve ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirmeye devam ediyor.

ABB, Ankara Kent Konseyi ve Ankara Emek Rotary Kulübü iş birliğiyle engelli çocukların aileleri ve arkadaşları ile birlikte keyifli vakti geçirebilmesi için yaptığı“Erişilebilir Yaşam ve Oyun Parkı”nı hizmete açtı. Batıkent Ali Dinçer Rekreasyon Alanı içerisine kurulan parkta engelli çocuklara yönelik özel oyun grupları ve parkurlar yer alıyor.

 

“ENGELSİZ BAŞKENT HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Parkın açılışına EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Halk Ekmek Genel Müdürü Tamer Eski, ABB ve EGO bürokratları, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, Ankara Emek Rotary Kulübü yönetici ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın engelsiz Başkent hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz”derken, AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise“Bugün katılımcı kültürün değerli bir örneğini yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi arkadaşlarımızın talebini dinleyerek erişilebilir, temas kurulabilir olduğunu gösterdi”ifadesini kullandı. Ankara Emek Rotary Kulübü Dönem Başkanı Rüksan Özerdem de düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Bu hayalimizi gerçekleştirmemize katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Hayatı yaşamak için engel yok. Dilerim bu tür örnek parklar daha da çoğalır.”

 

ENGELLİ ÇOCUKLAR HEM EĞLENECEK HEM DE ÖĞRENECEK

Yapımı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen parkta; engelsiz kullanıma uygun olarak tasarlanan oyun grupları ile fiziksel ve eğitsel parkurlar sayesinde engelli çocuklar eğlenirken öğrenecek. Ayrıca park alanında düşmelerde yaralanma ve sakatlanma riskini azaltmak için kauçukla kaplanmış zemin ile güvenlik ön planda tutuldu.

AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, yaklaşık 1 yıldır bu park projesi üzerinde çalıştıklarını belirterek,“Burada engelli çocuklarımızın yanında herhangi bir engeli olmayan çocuklarımız da ‘ters kaynaştırma’ dediğimiz teknikle birlikte aktiviteler yapacaklar. Üniversite anlamında paydaşımız Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Fizyoterapistler Derneği parkımızda belli zamanlarda nöbetçi arkadaşlar bulundurarak parkın kullanımıyla ilgili bilgi verecekler”dedi.

Özel eğitim kurumlarının, kreşlerin ve okulların da “Erişilebilir Yaşam ve Oyun Parkı”ndan yararlanmalarını istediklerini ifade eden Fizyoterapist Abdülkerim Değirmenci de şunları söyledi:

“Parkı fiziksel engelli, öğrenme güçlüğü çeken ve özel çocuklarımız ile yaş almış yaşlılarımızın ihtiyaçlarını öngörerek bir bütünlük içerisinde tasarladık. Bu çalışmayı gerçekleştirirken Türkiye Fizyoterapistler Derneği’nden de destek aldık. Sürekli bu parkta fizyoterapistler olarak ihtiyacı olan çocuklarımıza, ailelerine eğitimler vereceğiz, burada yer alan parkurlarda egzersizler öğreteceğiz.”

8ekmvqlwadsze35xrkngrjh1.jpg

yvgemkuw5copqe0ctt2j4sq6.jpg

p0gzswvn8sw6k2enbo4v9qyI.jpg

sfwajw2bztbpoegec9xqpgnm.jpg

khjqcudsw8dx3vgz1t4myh2a.jpg

mjn4wa7eItkhdcgjuuxbzov9.jpg

oliI45rg3chsea0klqd2jc8u.jpg

pg1nj7fx54tnqzejIyr8abmv.jpg

fvnavzacgjlIjeuqdq18pzs2.jpg

atIhmq451rabuzvi9utrongf.jpg

thdlabeudzeq3I6wxxkalyvm.jpg

s7rlji10pzbmldwoev4koayg.jpg

z8bc7dykopxjyfsnmspvf9nv.jpg

gv7qx0ephimfodcz3cjlashb.jpg

zczgp9qafdo3vteprbavcwIn.jpg

eh3n64awld7njqguf9csmuyh.jpg

sb71apjn6lonayzI3frgkquv.jpg

oyl1hoj9ncbzhweerfdvxvma.jpg

kl2Iezqawbdixsvmjhnypl0x.jpg

ru6q7a9eclxifdttnpzyodwa.jpg

asxnlrhie1tzugbzxrapojjn.jpg

3bhen01acv67twzf9muo4svn.jpg

utmyfwvzheafj31p49klorg8.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.