AB DELEGASYONU BAŞKANI MEYER-LANDRUT, TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’Nİ VE KADIN DAYANIŞMA VAKFI’NI ZİYARET ETTİ

AB DELEGASYONU BAŞKANI MEYER-LANDRUT, TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’Nİ VE KADIN DAYANIŞMA VAKFI’NI ZİYARET ETTİ

Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türk Kadınlar...

Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türk Kadınlar Birliği'ni ve Kadın Dayanışma Vakfı’na ait Kadın Danışma Merkezi’ni ziyaret etti. Nikolaus Meyer-Landrut, ziyaretler sırasında, üzerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” yazılı maske taktı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Ankara’daki Türk Kadınlar Birliği'ni ve Kadın Dayanışma Vakfı’na ait Kadın Danışma Merkezi’ni ziyaretinde, AB’nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki kararlılığını ve “Türkiye'de kadınların güçlendirilmesine yönelik desteğini yineledi.

Nikolaus Meyer-Landrut, “Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Bu nedenle kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, Avrupa Birliği’nin temel önceliklerinden biridir ve temel hakların korunması konusuna önemle eğilen AB, katılım sürecinin de tam merkezinde yer almaktadır” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM, VAZGEÇMİYORUZ”

Ziyaretler sırasında Nikolaus Meyer-Landrut’a, üzerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” yazan tişört ve maske hediye edildi. Büyükelçi’nin ziyaretler sırasında bu maskeyi takması dikkat çekti.

Kadın Dayanışma Vakfı, ‘Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Kadınlarla Dayanışma İnşa Edilmesi’ projesi için AB'den 379 bin 998 euro fon desteği aldı. Kadın Danışma Merkezi aracılığıyla 1200'den fazla kadına destek sağlandı. Vakıf ayrıca, kadına yönelik şiddetle mücadele için kullanılan devlet mekanizmalarının işleyişine yakından bakan izleme raporları da yayımladı.

Türk Kadınlar Birliği de ‘Eşitliğin Sağlanması ve Ayrımcılıkla Mücadele İçin Güvencelerimiz’ projesi kapsamında AB'den 467 bin 824 euro fon desteği aldı. Proje kapsamında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına ilişkin ulusal yasaları ve uluslararası sözleşmeleri izlemek ve bunların savunuculuğunu yapmak amacıyla Türkiye'nin yedi bölgesinde 167 toplumsal cinsiyet ve hak temelli kuruluşu destekleniyor ve 34 ildeki İl Eylem Planları devam ediyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.