YENİ HSK ÜYESİ HAVVANUR YURTSEVER OLDU

YENİ HSK ÜYESİ HAVVANUR YURTSEVER OLDU

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifası sonrası boşalan kurul üyeliği için TBMM Genel Kurulu’nda gizli oylama ile seçim...

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifası sonrası boşalan kurul üyeliği için TBMM Genel Kurulu’nda gizli oylama ile seçim yapıldı. Yeni HSK üyesi Havvanur Yurtsever oldu.

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, HSK üyeliğine aday olarak Havvanur Yurtsever, Timur Borahan ve Mustafa Halit Çelik'i belirlemişti.

TBMM Genel Kurulu’nda bu adaylar arasından gizli oylamayla seçim yapıldı. Birinci oylamaya 348 üye katıldı. Bu oylamada Havvanur Yurtsever 323, Timur Borahan 7, Mustafa Halit Çelik 5 oy alırken, 2 oy boş, 11 oyda geçersiz sayıldı. 

Birinci oylamada çoğunluk sağlanamadığı için ikinci oylamaya geçildi. İkinci oylamaya 357 üye katıldı. İkinci oylamada Havvanur Yurtsever 327, Timur Borahan 14 ve Halit Çelik 5 oy aldı, 2 boş 9 oy ise geçersiz sayıldı. 

Üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu sağlanamadığı için en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlandı. Ad çekme usulü ile yapılan seçimde Havvanur Yurtsever Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni üyesi oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.