ŞİŞECAM’A “İHRACAT ŞAMPİYONU”ÖDÜLÜ

ŞİŞECAM’A “İHRACAT ŞAMPİYONU”ÖDÜLÜ

Düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile kimyasallar sektörlerinde faaliyet gösteren Şişecam, Türkiye İhracatçılar...

Düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile kimyasallar sektörlerinde faaliyet gösteren Şişecam, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İhracat ŞampiyonlarıÖdül Töreni’nde, “Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri” kategorisinde Türkiye’nin ihracat lideri olarak ödüle değer görüldü.

TİM'in organizasyonu ile Türkiye'nin ihracat şampiyonlarıödüllendirildi. 2020 yılında 4,9 milyon ton cam, 2,2 milyon ton soda ve 4,1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi yaparak, cam sektörünün toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren İş Bankası iştiraklerinden Şişecam "Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri” kategorisinde Türkiye’nin ihracat lideri olarak ödüle layık görüldü. Şişecam Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Güralp, Şişecam Dış Ticaret adına ödülü Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TİM Başkanıİsmail Gülle’den aldı.

ŞİŞECAM'IN 2020 YILI SATIŞ GELİRİ 21,3 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Şişecam, pandemi koşullarına rağmen, lokomotif sektörlerin büyümesini destekleyecek yatırımlarına, katma değerli ürünleriyle iç-dış talebi karşılayarak büyümeye ve ihracata aralıksız devam etti.

2020 yılında Şişecam’ın satış gelirleri 21,3 milyar TL’ye ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışıüretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışları 1,8 milyar dolara ulaştı. Uluslararası satışlarının toplam satışları içindeki payı yüzde 61 seviyesine ulaştı. Satışların bölgesel dağılımı ise yüzde 87 Avrupa, yüzde 3 Afrika ve Ortadoğu, yüzde 7 Asya-Okyanusya ve yüzde 3 Amerika olarak gerçekleşti. Güçlü mali yapısı sayesinde yatırımlarına ara vermeden devam eden Şişecam, faaliyet döneminde 1,9 milyar TL tutarında yatırım yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.