1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Resesyon nedir? Resesyon Ekonomi Dünyası’nı nasıl etkiler?
Resesyon nedir? Resesyon Ekonomi Dünyası’nı nasıl etkiler?

Resesyon nedir? Resesyon Ekonomi Dünyası’nı nasıl etkiler?

Bank of America'nın Corona virüsü nedeniyle ekonominin resesyona girdiğini ilan etmesinin ardından vatandaşlar "resesyon nedir" sorusuna yanıt arayıp cevap bulmaya çalıştı.

A+A-

Bank of America'nın Corona virüsü nedeniyle ekonominin resesyona girdiğini ilan etmesinin ardından vatandaşlar "resesyon nedir" sorusuna yanıt arayıp cevap bulmaya çalıştı. Peki resesyon nedir? Hangi durumlarda resesyon olmaktadır ?

Ekonominin küçük durumunun daralma durumuna verilen isim olan resesyon, corona virüs nedeniyle zor günler geçiren ABD bankaları ve kurumlar tarafından dile getirilmeye başlandı.

RESESYON NEDİR?

Resesyon’un kelime tanımı olarak “durgunluk” diye tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil etmekte durumudur.  Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin herhangi bir değişime uğramama durumuna denilmektedir. Makro ekonomik tüm göstergeler de ise biraz daha farklı şekilde; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümleme durumuna denilmektedir.

Teknik göstergeler sonrasında bir resesyonu işaret etmesi için birbirini takip eden iki çeyreklik dönemde negatif bir ekonomik büyüme gösterme yer alması ve bazı ekonomistlere göre ise bir ülke tarafından ölçülen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) izlenmesi yeterli denilmektedir.

Resesyon açısından  bu ekonomik durum için Ekonomik Araştırmalarda bulunan Derecelendirme Kuruluşlarının bu verileri teyit etmesi gerekmeyecek olsa da bu gibi durumlarda  genel anlamda tüm dünya ülkelerine zor durumlarda finansman sağlayan IMF'e göre bu göstergeleri ölçümlerken minimum bir zaman aralığı belirtilmemektedir.

Daha önce yapılan başka bir araştırmaya göre de ülkelerin resesyona girmesi çok sık görülen bir mesele olmasa da  1960 ile 2007 yılları arasında 21 gelişmiş ekonomide 122 resesyon görüldüğü kayıtlara girmiştir.

RESESYONA GİRİLİRSE NELER OLMAKTADIR ?

– Ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına inmesi gibi durumlar,

– Kişibaşına düşen milli gelirin durağan ve gerileyen haline dönüşme şekli,

– İşsizliğin artmakta,

– Ekonomik faaliyetlerin duraklaması ve gerilemesi gibi durumlar,

– Üretim faaliyetlerinin düşmesi, gibi sonuçla ülkelerin resesyona girmelerindeki en başlıca sebepler olmaktadır.

Resesyon, makro ekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla yirmibeş yıllık durumlarda ve  periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Uzun bir resesyon ekonomik çöküş olarak nitelendirilmektedir.

Durgunlukla mücadelede kamu harcamaları siyaset hayatını bir diğer konu olarak ise ekonominin tam çalışma düzeyinde balansa kavuşabilmesi için özel harcamalardaki yetersizlikler ile birlikte , kamu harcamaları ile giderilmesi neticesini doğurma gibi durumlar yer almaktadır. Bu tür bir politika ile milli gelir düzeyinin düşmesi önlenme durumu oluşmuş,  özel sektör harcamalarının azalmasına mani olunmuş ve ekonomideki daraltıcı güçler ortadan kaldırılmaya çalışılarak genişleme sürecine doğru ilerlemesi sağlanacaktır.

Durgunlukla mücadelede, kamu harcamalarını aynı düzede bırakarak vergileri azaltma yoluna gidilebilmektedir. Vergileri azaltma politikasının etkinliği için verginin konusunun geniş olması gerekir ki vergi indirimlerinden daha çok kişi istifade ederek, kullanılabilir gelir artarak kişilerin tüketim ve yatırım harcamalarında artış sağlanabilecektir.

Konu ile ilgili olarak bir diğer açıklama ise son zamanlarda Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamasından gelmekte ve  salgının kontrol altına alınmasına yönelik alınan önlemlerin ekonomide ani bir durmaya neden olduğu belirtilmiştir.

Açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerle duran ekonomi durumunun  dünya genelinde yoğun bir kredi baskısı oluşturarak, bu yıl küresel bir resesyona neden olacağı ise ifade edilmişti.

 

"Temerrüt artışına neden olacaktır"

 

Nakit akışındaki düşüşlerin yaşanması,  sıkı finansal koşullar ve petrol fiyatındaki eş zamanlı şokun kredi itibarına zarar vereceğine işaret edilen açıklamada, salgının etkisinin büyüklüğünün sanayi ve varlık sınıfına göre farklılık olabileceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Araştırma Başkanı Alexandra Dimitrijevic, "Bu faktörler büyük ihtimalle temerrütlerde bir artışa neden olacaktır. ABD'de finansal olmayan şirketlerde temerrüt oranı, 12 aylık süreçte yüzde 10'un üzerine çıkabilir ve Avrupa'da tek haneli oranlara yükselebilir." Dedi.

Dimitrijevic, ciddi ancak kısa ömürlü olacak ekonomik küçülmenin, zayıf kredileri ya da doğrudan maruz kalan sektörleri etkilemesinin muhtemel olduğunu aktardı. Dimitrijevic, "Uzun süreli resesyonun daha geniş sonuçları olacaktır." Sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.