MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ: "İNSANCA BARINABİLECEĞİMİZ TEMİZ SU, DUŞ TUVALET İMKANI YOK”

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ: "İNSANCA BARINABİLECEĞİMİZ TEMİZ SU, DUŞ TUVALET İMKANI YOK”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında kürsüyüÇukurova'da tarım işçiliği yapan Ali Kaplan’a bıraktı. Kaplan, “Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında kürsüyü Çukurova'da tarım işçiliği yapan Ali Kaplan’a bıraktı. Kaplan, “Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz şartlarda çalışmaktayız. Tarım işçilerinin yaşadığı yerler derme çatma çadırlardır. Bu yerlerde temiz su bulmak iş verenin vicdanınadır. Affedersiniz tuvalet için müsait yer tarla kenarındaki kanallardır. Ovada bizlerin insanca barınabileceği temiz su, duş, tuvalet mümkün değil" dedi.  

İYİ Parti grubunda Akşener'in daveti üzerine kürsüye çıkan Diyarbakırlıçiftçi Ali kaplan altıçocuğu ve eşiyle beraber mevsimlik tarım işçiliği yaptığını söyleyerek  yaşadıkları sıkıntıyı anlattı:

“Ben, hanımım  ve altıçocuğumla  mevsimlik tarım işçileriyiz. Ekmek parası için iş bulduğumuz yerlerde çok olumsuz şartlarda çalışmaktayız. Sizlerin çalışma ortamımızı gördüğünüzde içinizin sızlayacağından eminim. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı yerler derme çatma çadırlardır. Bu yerlerde temiz su bulmak iş verenin vicdanınadır. Affedersiniz tuvalet için müsait yer tarla kenarındaki kanallardır.

“ÇUKUROVA’DA 12 AY BOYUNCA O TARLADAN BU TARLAYA İŞ VARDIR”

Temmuzun sıcağında çalışırken amacımız aç kalmamaktır. Çukurova mevsimlik tarım işçilerimiz için iş bulduğumuz yerdir. Soğan ekilir toplanır. Patates ekilir toplanır. Tarla serasında karpuz kavun yetiştirilir.KısacasıÇukurova’da 12 ay boyunca o tarladan bu tarlaya iş vardır.

“YEVMİYE ALAMIYORUZ”  

Biz tarım işçileri olarak sigortasız hiçbir güvencesi olmayan zor şartlar altında hayatımızı sürdürmeye gayret etmekteyiz. Bu zor şartlar altında çalışırken nedenini anlamadığımız mahsul tarlada kalır ya da zor şartlar altında satılır. Yevmiyeleri alamayız.

“YEVMİYELERİMİZ AZALTILIYOR" 

Son yıllarda bizlerin işini yabancı uyruklu sığınmacılar daha ucuza yaptıkları için bizlerin yevmiyeleri azaltılıyor ve iş bulmakta da zorlanıyoruz. Ovada bizlerin insanca barınabileceği temiz su duş tuvalet mümkün değil. Duş ve çocuklarımızın eğitim İmkanlarından mahrum kalmayacağı yerlerin tahsis edilmesini devletimizden bekliyoruz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.