MERKEZ BANKASI'NIN KAYIP OLDUĞU İDDİA EDİLEN "126.3 MİLYAR DOLARI" İÇİN YARGIYA BAŞVURULDU

MERKEZ BANKASI'NIN KAYIP OLDUĞU İDDİA EDİLEN "126.3 MİLYAR DOLARI" İÇİN YARGIYA BAŞVURULDU

Merkez Bankası’nın kayıp olduğu iddia edilen, "kime, ne kadar ve hangi kurdan sattığı bilinmeyen" 126.3 milyar doları ile ilgili yargıya başvuru yapıldı.

Merkez Bankası’nın (MB) kayıp olduğu iddia edilen, "kime, ne kadar ve hangi kurdan sattığı bilinmeyen" 126.3 milyar doları ile ilgili yargıya başvuru yapıldı.

Halkın Kurtuluşu Partisi'nin avukatları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Eski Merkez Bankası Başkanları Murat Uysal ve Naci Ağbal hakkında, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “İrtikâp” gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

“VATANDAŞA DEĞİL YABANCILARA SATILMIŞTIR”

Dilekçede, Merkez Bankası bilançolarına göre 2019 yılında toplam 33,0 milyar dolar, 2020 yılında ise 93,3 milyar dolar olmak üzere toplamda 126,3 milyar dolar döviz satışının, kamu bankalarıüzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Merkez Bankası’ndan döviz talep etmesiyle gerçekleştirildiği aktarıldı. Dilekçede, döviz satış işlemlerinin resmi gerekçesinin bugüne kadar açıklanmadığı belirtilerek, “İlk bakışta bir ekonomik-siyasi tercihe göre yapılmış bir satış işlemi olarak görülse de bu olay dikkatlice incelendiğinde; kamunun elinden alınmış ve adeta buharlaşmış 126,3 milyar doların olduğu tespit edilecektir. Türkiye bu noktaya, Cumhurbaşkanı, Hazine ve Maliye Bakanı'nın Merkez Bankası’nı zorlayarak örtülü bir şekilde kamu bankaları aracılığıyla döviz satması nedeniyle gelmiştir. Merkez Bankası’nın rezervlerinin büyük kısmı vatandaşlara veya yerli şirketlere değil, Türkiye’den çıkmak isteyen yabancı yatırımcılara satılmıştır” denildi.

“YANDAŞ KİŞİLERE HAKSIZ KAZANÇ”

Dilekçenin devamında şu ifadelere yer verildi: “Rezervlerden hangi tarih ve saatte, kime, ne kadar dolar-euro satışı yapıldığı kayıtlı olmasına rağmen bu şirket veya kişiler açıklanmamıştır. Bu durum yandaş kişi veya şirketlere haksız kazanç sağlandığının açık göstergesidir. Ancak etkili bir soruşturmayla; Merkez Bankası'nın döviz rezervini neden satmaya zorlandığı, bu dövizin hangi fiyatla ve kimlere satıldığı, kimlerin bundan kazanç sağladığı, kamu bankalarının bu işlemlerden ne kadar zarar ettiği açıklığa kavuşturulabilir.”

“HALKIMIZ ZARARA UĞRATILDI”

HKP adına verilen dilekçede ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Mart’ta Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasıüzerine döviz kurlarının artarak, Türk Lirası'nın değer kaybettiği aktarıldı. Görevden alma işlemini birilerinin önceden bildiği ve o kişilerin durumu fırsata çevirdiği iddia edilen dilekçede, “Cuma günü düşük değerden alınan döviz pazartesi günü yüksek fiyatla bozdurulmuştur. Elde edilen bu haksız kazanç sonucunda halkımızın zarara uğratıldığı kuşkusuzdur” denildi.

“BAĞIMSIZ YARGI SORUŞTURMALIDIR”

Suç duyurusu dilekçesinde, 2001 Ekonomik krizinde Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel’e, Merkez Bankası rezervinden 5 milyar dolar satılması, kendi ve yakın çevresinin TL hesabını döviz hesabına geçirmesi eylemleri nedeniyle “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle cezalandırıldığı hatırladı. “Buharlaşan 126 milyar doların, bir gecede yaklaşık yüzde 9 eriyen Türk lirasının nereye gittiği bağımsız yargı organlarınca soruşturulmalıdır. Şüpheliler görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kamuyu zarara uğratmışlar ve başkalarına haksız bir menfaat sağlamışlardır” denilen dilekçede, Cumhuriyet savcılığının resen araştırma yaparak şüpheliler hakkında gerekli soruşturmayı yürüterek kamu davası açılması istendi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.