MANSUR YAVAŞ DİJİTAL HAYVANAT BAHÇESİNİ BÜYÜKELÇİLERE TANITTI

MANSUR YAVAŞ DİJİTAL HAYVANAT BAHÇESİNİ BÜYÜKELÇİLERE TANITTI

Ziyarete açıldığı 3 Şubat tarihinden beri 100 bini aşkın vatandaşın ziyaret ettiği alanın bu seferki konukları Başkentte görev yapan büyükelçiler oldu.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, son teknolojiyle oluşturduğu ve kapsamıyla dünyanın en büyük dijital hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyanAnkara Dijital Hayvanat Bahçesi’ni Başkente kazandırdı.

Ziyarete açıldığı 3 Şubat tarihinden beri 100 binin üzerinde Ankaralının gezdiğiDijital Hayvanat Bahçesi’nin bu seferki konukları Başkentte görev yapan büyükelçiler oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın düzenlediği Dijital Hayvanat Bahçesi organizasyonuna; Sri Lanka, Lüksemburg, Yeni Zelanda, Macaristan, Tayland, Kırgızistan, Singapur, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler, Bulgaristan, Ukrayna, Poland, Peru, Bangladeş, Hollanda, Slovakya, Venezuela, Kosta Rika, Gürcistan, Afganistan, Zimbabve, Pakistan, Guatemala, Uruguay, Hırvatistan ve El Salvador ülkelerinin büyükelçileri katıldı.

“DÜNYANIN EN İLERİ TEKNOLOJİLERİ KULLANILDI”

Çocuklara hayvanlar âlemini tanıtmak ve doğa sevgisini kazandırmak amacıyla hayata geçirilen Dijital Hayvanat Bahçesi’ni tanıtan Yavaş,“Alanında bir ilk olan Dijital Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en ileri teknolojileri kullanılmıştır. Projede; el uzatıldığında karşıdaki canlıya temas edebilme duygusunu oluşturan, etkileşimli ‘Hyper 3D’ sistemler, dünyanın en üstün hologram teknolojisi ile oluşturulan, canlılarla gerçek doğa objelerini birleştirerek gerçeğe en yakın deneyimi sunan ‘Mixed Reality’ sistemler, 8K çözünürlük ve ultra yüksek kontrast verebilen ‘Hyper 3D Screen’ sistemler ile ‘AR Cloud’ teknolojili sistemler yer almaktadır”dedi.

İstenildiği takdirde projedeki tüm hayvan çeşitlerinin değişebildiğini kaydeden Yavaş, “110 ünite ve karma gerçeklik teknolojisini destekleyen 40 kask içerisinde nesli tükenen ve hayvanat bahçesinde asla yaşatılamayan büyük beyaz köpekbalığı, balinalar gibi türler de dâhil olmak üzere 150’nin üzerinde hayvan türüne yer verilmektedir”dedi.

 

BÜYÜKELÇİLERDEN TEBRİK MESAJLARI

El Salvador Büyükelçisi Hector Enrique Jaime Calderon:“Hayatımda ilk defa böyle bir şey görüyorum. Gerçekten çok etkileyici. Çocuklarımı da buraya getireceğim. Biliyorum ki çok heyecanlanacaklar.”

Hollanda- Türkiye Büyükelçisi Joep Wijnands:“Hayvanat bahçelerinin böyle dijitalleşmesi çok yenilikçi bir yaklaşım ve çok güzel bir sistem. Hayvan dostu bir yaklaşım. Hayvanları kafese tıkmıyor ama gerçek hayvan görüyormuşuz gibi bir etki yaratıyor. Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de çok farklı şeyler öğrenebilecekleri bir yer.”

Zimbabve Büyükelçiliği Politik Danışmanı Dr. Kuda Manganga:“Teknolojiyi kullanarak hayvanat bahçesi yapma fikrinin çok yenilikçi bir sistem olduğuna inanıyorum. Burayı ziyaret etmenin sadece çocuklarımız için değil yetişkinlerimiz için de çok büyük heyecan olacağına eminim.”

Uruguay Büyükelçisi Hugo Cayrus:“Çok güzel bir deneyim oldu dijital hayvanat bahçesi bizim için. Çok güzel ve yenilikçi bir girişim. Tebrik ediyorum.”

CANLILAR DOĞAL ORTAMLARINDAN KOPARILMADAN SERGİLENİYOR

940 bin metre karelik yeni bir rekreasyon alanı olarak Başkente kazandırılan Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanıolanDijitalHayvanatBahçesi sayesinde canlılar doğal ortamdan koparılmadan ve kafeslere hapsedilmeden sergileniyor.

r19ysuofbolfd76pwmxuiy2s.jpg

ysk5asgt1hffb2xqqu6bcrnd.jpg

ynmjuckvjb4wwlix7tgqk9ra.jpg

gfrzddI4jaqnb7jtowmc8eqh.jpg

0mtknh4xb3sr2owgfwlifp7o.jpg

5rqtxejslpcdomwnvt2umvfw.jpg

zctazwqjdgf1vbey4i2lufw5.jpg

qd4ejyutwxnmkcan3lbhrtmz.jpg

um31zotbmlwaxpsp0ynqufce.jpg

xwwkkm0mo7grs1fIjeqnvhys.jpg

yi4plzv3zh867lv1I2jcm0rx.jpg

qgdo5kbfcnjel6msh9wz2yfl.jpg

kzrbjklfvyh4m17ofq6nez8g.jpg

rir8ytlgyjubuncI3n1ck9gw.jpg

3jymh5xcncrldigptqfpnulx.jpg

ymuspecrzakehxb7wy6o3gu8.jpg

kphwnz1da7lqnlqabkduxxzj.jpg

szuoknyumk9dpg5qx4evvt26.jpg

pI5kq6b3istuorx94metwjl2.jpg

fdpwlezjbsvncnr9xouhhkqg.jpg

vgwjbspabkr2aftzxrq5id7h.jpg

p8yqtw2g5e7nodbhfjmsbvaw.jpg

36mlxghpqyuvtzjkxu2jogq9.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.