1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. KORONAVİRÜS DEFİNLERİNDE İSTANBUL İÇİN İKİ YAKADA İKİ MEZARLIK
KORONAVİRÜS DEFİNLERİNDE İSTANBUL İÇİN İKİ YAKADA İKİ MEZARLIK

KORONAVİRÜS DEFİNLERİNDE İSTANBUL İÇİN İKİ YAKADA İKİ MEZARLIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs nedeniyle ölümlerin artması üzerine İBB, Avrupa’da Kilyos, Anadolu Yakası’nda ise Yukarı Baklacı mezarlıklarını defin yeri olarak belirlendi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs nedeniyle ölümlerin artması üzerine İBB, Avrupa’da Kilyos, Anadolu Yakası’nda ise Yukarı Baklacı mezarlıklarını defin yeri olarak belirlendi. Böylece bir pandemi halini alan hastalığın bulaşıcılığının önüne geçilmesi ve halk sağlığı açısından risklerin en alt düzeye indirgenmesi amaçlandığı bildirildi.

YUKARI BAKLACI MEZARLIĞI TEK BİR AĞAÇ KESİLMEDEN DÜZENLENDİ

İBB'den yapılan açıklamaya göre, Kilyos Mezarlığı’nda definler, rutin olarak sürdürülmekle beraber Yukarı Baklacı Mezarlığı’nda bir dizi düzenlemeye gidilmek zorunda kalındı. Orman Bakanlı tarafından İBB’ye 2016 yılında tahsis edilen arazi, define uygun bir yapıya sahip olmadığı için üzerine ilk kez iki yıl önce zemin çalışmaları yapıldığı, son dönemde yeniden arazide zemin temizliği ve tesviye işlemleri yapılması yoluna gidildiği, ancak arazide, hiçbir ağaç kesimi yapılmadığı, ağaçların korunması konusunda titiz davranıldığı belirtildi.

HER ÖLÜM KORONA GİBİ

Açıklamada, defin işlemlerinde personel sağlığının korunması için de gerekli önlemlerin aldığı, alınan yeni bir kararla, İstanbul’da meydana gelen her ölüm vakasının, koronavirüsten gerçekleşmiş gibi varsayılarak defin işlemleri sırasında önlemler en üst düzeyde alındığı kaydedildi.  Mezarlıklar Müdürlüğü’ne bağlı tüm personel, sahada iş sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği tam donanımla çalışmalarını sürdürüyor.

YILLIK 250 DÖNÜM YENİ MEZARLIK ALANI

Açıklamaya göre kayıtlı nüfusu 16 milyonu bulan ve yılda 70 bin definin gerçekleştiği İstanbul’da, her yıl 250 dönüm yeni mezarlık alanı kullanıma sokulmak zorunda. Nüfusun her geçen yıl çoğalmasından dolayı araziye duyulan gereksinim de artıyor. Kentte, mezarlık olarak kullanılabilecek arazilerin kıtlığı yüzünden, bu gereksimin kamu arsa ve arazilerinin tahsisi yoluyla gideriliyor.

Konuyla ilgili olarak İBB yetkilisi ise Yukarı Baklacı mezarlığının 2018  yılın da Orman Bakanlığı’ndan, Mezarlıklar Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş bir 100 dönümlük mezarlık alanı olduğunu, 6 ay öncede komisyon kararıyla da o alana defin yapılabilir diye de iznin olduğunu belirtti.

İBB yetkilisi, koronavirüsten ölenleri, temas riskini minimuma indirmek için tabutla gömüldüğünü belirtti. Yetkili “Vatandaşların kendi mezarları, aile kabristanları yoksa yada aile kabristanları tabutla gömü yapılmaya uygun değilse bu alanlara yönlendiriyoruz” dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.