1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. KADİM DURMAZ, “ALINAN HİÇBİR TEDBİR YOK”
KADİM DURMAZ, “ALINAN HİÇBİR TEDBİR YOK”

KADİM DURMAZ, “ALINAN HİÇBİR TEDBİR YOK”

Türkiye Koronavirüs salgınının önüne geçmek için eve kapanırken, CHP çatışma bölgeleri ile yurt içi ve yurt dışında görev yapan askerlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

TBMM İdare Amiri ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, Koronavirüs tehdidine ilişkin askerlerin içinde bulunduğu tehlikelere dikkat çekti.

Kadim Durmaz,“ Hep başından beri hassas olduğumuz Peygamber ocağı bildiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 100 bine yakın Mehmetçiğin şu anda sınır ötesi, sınır boylarında mücadele ettiğini ancak Sağlık Bakanlığı ve hükümet tarafından askerlerimizi salgına karşı koruyacak ciddi önlemler alınmadığını görüyoruz” diyerek, zor şartlar altında görev yapan askerlerin Koronavirüse karşı korunması için bir an önce tedbir alınmasını istedi.

ASKERLER İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ALINAN TEDBİR YOK

Çatışma bölgelerinde görev yapan ve  operasyonlara giden ve dönen birliklerde salgın riskine karşı, ateşlerini ölçmek ve uyulması gereken hijyen kurallarını hatırlatmak dışında farklı bir uygulamanın yapılmadığına dikkat çeken Kadim Durmaz, “Sağlık Bakanına soruyorum, çatışma bölgelerinde görev yapan personele yönelik kurduğu sistem, teşkilat, tedbir var mıdır ?  Ne acı ki yok. Vazgeçtim çatışma bölgelerine yönelik alınan tedbirlerden, Sağlık Bakanlığının yurt içinde askeri birlik ve kurumlara yönelik kurduğu teşkilat, tedbir var mıdır? Ne acıdır ki bu da yoktur” dedi.

İDLİP’TE GÖREV YAPAN ASKERLERİ BEKLEYEN TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık tedbirleri konusunda en problemli birliklerin İdlip’te bulunduğunu kaydeden Durmaz, “Sıcak askeri harekat bölgesinde 100 bine yakın mehmetçik bulunurken uzmanların Koronavirüsten korunmak için birinci tavsiyesi dengeli beslenmedir. Bu ücra bölgelerde hizmet veren mehmetciğe yeterli dengeli beslenme hizmeti sunabiliyor musunuz? Sunamıyorsunuz. Dengeli beslenme konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri mevcut mevzuatına göre besin çeşitliliği acilen gözden geçirilip, uzak bölgelere erzakların bozulmadan gönderilmesi için nakliye konusuna özel önem vermeli, ihale mevzuatında acilen esneklik sağlamalıdır” diye konuştu.

BİRLİKLER TEMİZLİK MADDESİ BULAMIYOR

Alandaki askeri birliklerin kendi imkanları ile temizlik maddesi bulmaya çalıştığını vurgulayan Kadim Durmaz, “Yeterli sıvı sabun, kolonya, hijyenik maddeler acilen arttırılmalıdır. Terörle mücadele ortamında Suriye’de çatışma ortamında bulunan mehmetçiklerin 24 saat esasına göre görev yaptıklarını biliyoruz. Bu kahraman evlatlarımızın büyük kısmının, alt yapı, hijyen problemi olan derme çatma barınaklarda dinlendikleri aklımızdan çıkmamalıyız. Yatakları kartondan, tahtadan oluşuyor, dinlenme yerleri görev yaptıkları mevzilere yakın. Bu koşullarda ne kadar sağlıklı uyku ve dinlenme ortamı oluşturur takdirinize  bırakıyorum” diye konuştu.

KINALI KUZULARIN ENDİŞELERİ HÜKÜMET TARAFINDAN GİDERİLMELİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yurt içi ve yurt dışında görev yapan askeri birliklere yönelik kurduğu bir teşkilat ve aldığı her hangi bir tedbir bulunmadığına dikkat çeken Kadim Durmaz, askerlerin sağlıkları konusunda acil tedbir alınması için şu sözlerle hükümeti uyardı:

“ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, çatışma bölgelerinde ÖSO gibi silahlı güçlerle içiçe olduğunu biliyoruz, onlardan mikrop almaları kaçınılmaz, 100 bine yakın asker ve kınalı kuzuların aileleri ile 82  milyon aziz millet bu konuda endişeli. Hükümet bu endişeleri acil tedbir alarak gidermeli. Mehmetçiğin 14 gün sokağa çıkmaması mümkün değildir, gerekli önlemler alınmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır.“

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.