DİKİLİ BELEDİYE BAŞKANI KIRGÖZ'DEN 2 YIL RAPORU

DİKİLİ BELEDİYE BAŞKANI KIRGÖZ'DEN 2 YIL RAPORU

Dikili Belediye Başkanı seçilen Adil Kırgöz, 2 yıllık belediye başkanlığı görevini değerlendirdi. “Birlikte Dikili” ruhuyla çehresi değişen, altyapısından kent estetiğine ve yeni...

Dikili Belediye Başkanı seçilen Adil Kırgöz, 2 yıllık belediye başkanlığı görevini değerlendirdi. “Birlikte Dikili” ruhuyla çehresi değişen, altyapısından kent estetiğine ve yeni yüzüne kavuşan, doğası temiz modern bir Dikili hedeflerine kalıcı işlerle devam ettiklerini söyleyen Kırgöz, yeni kimliğine kavuşan Dikili’ye ilçe tarihinde ilklere sahne olacak birçok yatırımı da görev süresinde kazandıracağının altınıçizdi.

PAYLAŞIMCI BİR YEREL YÖNETİM

2 yıldır Dikili'de büyük bir özveriyle çalıştıklarını anlatan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, "'Birlikte Dikili" diyerek çıktığımız hizmet yolculuğunda iki yılı geride bıraktık. Katılımcı, paylaşımcı bir yerel yönetim anlayışıyla kararlı adımlarla ilerliyoruz. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını zorunlu olarak aramıza sosyal mesafe koysa da proje ve hizmet odaklı yolumuza yılmadan devam ediyoruz.İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile koordinasyonumuzu her gün geliştirerek dayanışma  içinde çalışıyoruz. Başta Başkanımız Sayın Tunç Soyer olmak üzere tüm büyükşehir belediyesi bürokratlarına ve çalışanlarına sizler adına da teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

ASFALT VE YOL YAPIMLARI

Yol yapım çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Kırgöz, Dikili’yi sağlıklı yollarla buluşturma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi:

"İlçemizin yıllardır kanayan yarası olan hastane yolu olarak da bilinen Salimbey Mahallesi Reyhan Sokak’ta yol genişletme çalışmaları yapıldı. 390 Sokak, Hasan Tahsin Caddesi, Türkeli Sokak, Uğur Mumcu Caddesi ve Bahriye Üçok Caddesi sıcak asfaltla kaplandı.

Merkez ve tüm mahallelerimizde kilit parke ve granit taş kaplama çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Sanayi Sitesi’ndeki yol yapım çalışmaları ile esnafımızın yanında olduk. Yeni üretim yolları açıp mevcut yolların sathi kaplamalarını yaparak üretici hemşehrilerimizin yanlarında oluyoruz. Temizlik çalışmalarını kırsal mahallelerimizde de sürdürüyoruz."

YENİ SOSYAL YAŞAM ALANLARI

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dikili bırakmak için ilçeye yeni yaşam alanları kazandırdıklarını kaydeden Başkan Kırgöz, "Eski parklarımızı revize ediyor, yenilerini de ilçemize kazandırıyoruz. Bu kapsamda 15 yeni parkı ilçemize kazandırırken, 18 mevcut  parkın düzenlemesini gerçekleştirdik, 22 adet oyun grubunu da çocuklarımızla buluşturduk. Yeşil alanlarımıza da yenilerini ekliyoruz. İlçemizin simgesi haline gelen yıllara yenik düşmüş ve yıkılma tehlikesi olan Olof Palme Parkı’nı yenileyerek modern bir görünüme kavuşturduk. İsmetpaşa Mahallesi Taş Dede Mevkiinde atıl durumda bulunan alana çocuklarımız için futbol sahası ve oyun alanı kazandırdık"  dedi.

MODERN SEVGİ YOLU VE BİSİKLET YOLU

İlkleri de ilçeye kazandırdıklarını vurgulayan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, "İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile ortak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında Gazipaşa Mahallesi’nde bulunan Sevgi Yolu’nu yeniden düzenleyerek hemşehrilerimizin rahat nefes alabilecekleri modern bir yer haline getirdik. İlçe tarihinde bir ilk olarak 5.900 metrelik bisiklet yolunu hizmete sunduk" diye konuştu.

ÖZ KAYNAKLARLA BELEDİYE İŞ MERKEZİ 

7 yıldır atıl duran ve tehlike arz eden eski belediye binasının yıkımı hakkında da bilgi veren Başkan Kırgöz, " Eski binamızın yerine kendi öz kaynaklarımızla 27 ofis, 1 işyeri ve 1 restorandan oluşacak olan iş merkezinin inşa çalışmalarına başladık. Buradan gelecek olan kira gelirleri ile yine kazanan Dikili’miz olacak" dedi.

KİRALIK ARAÇ DÖNEMİ SON BULDU

Belediyenin mali tablosunu düzeltecek kararlı adımlar attıklarını söyleyen Başkan Kırgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Araç kiralama dönemini bitirdik. Kendi öz kaynaklarımızla 12 adet çöp kamyonu, 2 adet kamyonet,  1 adet traktör, 1 adet çöp taksi, 1 adet su tankeri, 1 adet binek hizmet aracı, 1 adet yol süpürme makinası, 1 adet paletli ekskavatör, 1 adet kazıcı-yükleyici kepçe, 1 adet mini kazıcı-yükleyici kepçe, 1 adet mini damperli kamyon, 1 adet sepetli vinç ve 1 adet yüksek basınçlı yıkama aracını hizmet filomuza ekledik."

YENİ PAZARYERİ, PALMİYE KAFE, FABRİKA KAFE, CAN DOSTLARA ÖZEL İLGİ, KEDİ EVLERİ

Herkesin sesi olduklarını belirten Başkan Kırgöz, şunları söyledi:

" Uzun yıllardır ilçemizde haftada bir kurulan pazarımıza Cumartesi pazarını da ekleyerek pazaryeri sayımızı ikiye çıkardık. Hem üreticilerimize gelir kapısı açtık hem de hemşehrilerimizin sağlıklıürünlere ulaşmalarını sağladık. Hizmet kalitesini artırmak amacıyla 75. Yıl Parkı’nda Palmiye Kafe’mizi hayata geçirdik. Çandarlı'ya özel önem veriyoruz, personel yapımızı güçlendirerek yerinde hizmeti sağladık. Çandarlı'daki etnografya müzesini düzenleyerek Fabrika Kafe olarak hayata geçirdik. Can dostlarımızı asla ihmal etmiyoruz. Bu çerçevede Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’mizi ve ameliyathanemizi büyüttük. İlçe genelindeki parklara kedi evlerini yerleştirdik."

KORONAYA KARŞI GÖNÜL KÖPRÜSÜ, 20 BİN SEBZE FİDESİ

Koronavirüs salgını ile mücadeleye devam ettiklerini kaydeden Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, bu kapsamda yaptıklarıçalışmalarışöyle özetledi:

"Büyük bir özveriyle salgınla mücadelemizi sürdürüyoruz. Evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere belediyemiz bünyesinde bir ekip oluşturduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte “Gönül Köprüsü” oluşturarak binlerce ailemize gıda paketi ulaştırdık. Zor günler geçiren esnaflarımıza ulaşarak ihtiyaçları doğrultusunda destek verdik. Sokaklarda yaşayan sahipsiz hayvanlarımıza da aralıksız olarak mama desteğimizi sürdürüyoruz.

İlçemizde bulunan tüm kamu kurumu binalarında, ortak kullanım alanlarında, okullarda ve ibadethanelerde dezenfekte çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Hemşehrilerimizin sağlığınıön planda tutarak sıkı denetimleri ve tedbirleri elden bırakmıyoruz. Pandemi sürecinde kurslar ve pek çok kültürel etkinliklere ara vermek zorunda kalsak da hayata geçirdiğimiz iki projeyle belediye sosyal medya hesaplarıüzerinden büyüklerimiz evlerinde spor ile buluşurken küçük kardeşlerimiz masallar alemine yolculuk yaptı. Ülke ekonomisinde tarımın önemli olduğu bilinciyle 20 bin sebze fidesini vatandaşlarımıza dağıttık."

"KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Başkan Kırgöz, "İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan Roman Kültür Merkezi ve Kadın Dayanışma Ek Hizmet Binasını faaliyete geçirdik. Konularında deneyimli avukat, sosyolog ve psikolog eşliğinde haftanın iki günü kadınlarımıza sosyal destek hizmeti veriyoruz. 6 adet halı tezgahı alıp köklü bir geçmişe sahip Yağcıbedir halı dokumacılığı kurslarını başlatarak yöresel kültürümüze sahip çıkıyoruz. Yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi sürecini atlattıktan sonra kurslarımızı yeniden başlatarak, festival ve kültürel faaliyetler düzenleyerek sizlerle tekrar bir arada olmayı umut ediyoruz" dedi.

HOŞ GELDİN BEBEK VE EĞİTİME ÖNCELİK

Sosyal projeler ile vatandaşların yanında olduklarını belirten Başkan Kırgöz, " Hoş geldin bebek projesiyle anne ve babaların mutluluklarına ortak oluyoruz. Proje kapsamında ilçemizde dünyaya gözlerini açan yavrularımız için "Her çocuk ağacıyla büyüyor" sloganıyla bir fidanı toprakla buluşturmaya devam ediyoruz. Ayrıca "Eğitim önceliğimizdir" ilkesiyle ilçemiz genelinde öğrencilerimize eğitim setleri hediye ediyoruz" diye konuştu.

"ATA'NIN REHBERLİĞİNDE HEDEFLERİMİZE İLERLEYECEĞİZ"

Aşkla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, "Göreve başladığımız günden itibaren hedeflediğimiz projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimleri ile beraber bizlere emanet ettiği Cumhuriyet değerlerini rehber edinerek yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hizmet seferberliğinde gücümüze güç katan meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.