DEVA PARTİLİÇANAKCI:  HALKIMIZIN FİİLEN YAŞADIĞI ENFLASYON, RESMİ RAKAMLARIN İKİ KATINDAN FAZLA

DEVA PARTİLİÇANAKCI: HALKIMIZIN FİİLEN YAŞADIĞI ENFLASYON, RESMİ RAKAMLARIN İKİ KATINDAN FAZLA

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısıİbrahim Çanakcı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı nisan ayına ilişkin "halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların...

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısıİbrahim Çanakcı, nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin “halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazladır” dedi.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları BaşkanıÇanakcı, TÜİK’in açıkladığı nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Halkın hissettiği enflasyonun resmi rakamların iki katından fazla olduğunu hatırlatan Çanakcı, şunları söyledi:

“KURUMLARA GÜVEN KALMADI: Hükumetin vahim hataları ve yanlış politikaları maalesef artık enflasyondaki yüzde artışlara değil, en kıymetli değerimiz olan vatandaşlarımızın hayatlarına yansıyor. Günler, vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı nedeniyle hayatlarına son verdiği haberlerini, yüreklerimiz yanarak okumakla geçiyor. Yurtiçi üretici fiyatlarında artış yüzde 35’i aştı, çekirdek enflasyon göstergelerindeki bozulma sürüyor. Hükumete, kurumlara ve politikalara güven kalmadı. Enflasyonun önümüzdeki dönemdeki görünümüne ilişkin endişeler de ciddi biçimde artıyor. Hükumet, sorunları görmezlikten gelme ve inkâr etme anlayışını terk edip, ülkemizin kaynaklarını yandaş gruplar ve rant projeleri için heba etmek yerine halkımızın gerçek ihtiyaçları için kullanmalıdır.

KÖTÜLEŞEN EKONOMİK TABLO: TÜİK’in nisan ayı verilerinde de görüldüğü gibi, hem tüketici fiyatları (TÜFE) hem de yurt içi üretici fiyatlarında (Yİ-ÜFE) yaşanan artış, ekonomik tablonun kötüleşmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. TÜFE’deki aylık artış yüzde 1,7; yıllık artış ise yüzde 17,1 oldu. Yurtiçi üretici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 4,3; yıllık artış ise yüzde 35,2 oldu. Yurtiçi üretici fiyatları yıllık artış hızı bir yıl içinde 30 puana yakın artış gösterdi.

RESMİ VERİLERİN İKİ KATINDAN FAZLA:İlk dört aylık enflasyon TÜFE’de yüzde 5,5; Yİ-ÜFE’de ise yüzde 12,9 seviyesinde. Hatırlanacağıüzere, hükumet memurlarımıza bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3’lük bir zam vermişti. Bu veriler, TÜİK’in bastırılmış ve makyajlanmış verilerine göre bile hayat pahalılığının ulaştığı dayanılmaz boyutu ortaya koymaktadır. Yapılan bağımsız enflasyon hesaplamalarına ve anketlere göre halkımızın fiilen yaşadığı enflasyon, resmi rakamların iki katından fazladır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.