CUMHURİYET’İN 100. YILINA MUHTEŞEM KUTLAMA

CUMHURİYET’İN 100. YILINA MUHTEŞEM KUTLAMA


CUMHURİYET’İN 100. YILINA MUHTEŞEM KUTLAMA 

İMAMOĞLU: ATATÜRK’ÜN YOLUNDA KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ

TÜRKİYE'Yİ ÖZGÜR VE MUTLU BİR ÜLKE YAPABİLMENİN ŞARTI, CUMHURİYET İLKE VE DEĞERLERİ ETRAFINDA BULUŞMAKTIR

MALTEPE / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü kuruluş yıldönümünü görkemli bir etkinlikle kutladı. Hazırlıklarına aylar öncesinden başlanan kutlama programı, Maltepe Etkinlik Alanı’nda; CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve alanı hınca hınç dolduran İstanbulluların katılımıyla gerçekleştirildi. İmamoğlu, 150 metrelik sahneye, eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile el ele çıktı. Vatandaşları, sevgi gösterileri altında selamlayan İmamoğlu çiftine görkemli sahnede İBB’nin çeşitli birimlerinde ve iştirak şirketlerinde çalışan 142 çalışan eşlik etti. İmamoğlu çifti ve çalışanlar, karşılıklı sıraya dizilerek dev bir Türk bayrağını, sahne üzerinde çekileceği göndere elden ele ulaştırdı. Son olarak 4 İBB zabıtasına teslim edilen bayrak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, vatandaşların alkışları eşliğinde göndere çekildi.

“CUMHURİYET NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?”

Bayrağın göndere çekilmesinin ardından konuşan İmamoğlu, meydanı dolduran vatandaşlara özetle şu konuşmayı yaptı:

“Cumhuriyet nedir biliyor musunuz? Cumhuriyet, birbirimize verdiğimiz namus ve şeref sözüdür. 29 Ekim 1923’te hep birlikte bir söz verdik. ‘Bu güzel ülkede herkes eşit ve özgür olacak’ dedik. ‘Bu memlekette, 86 milyon insanımız eşit hissedarlar olacak’ demiştik. Hiç kimseye, hiçbir gruba ayrılık ayrıcalık tanınmayacak. Bu ülkede milletin iradesinin üzerinde hiçbir gücü kabul etmeyeceğimize hep birlikte söz vermiştik. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i hep birlikte hiçbir farklılığımıza bakmadan, herkesi aynı ölçüde saygın ve değerli kabul edeceğimize birbirimize söz verdik. Sevgiyle, saygıyla, dayanışmayla yaşamaya söz verdik. ‘Birbirimizi dert edineceğiz. Birbirimizin yanında olacağız’ dedik. Türkiye Cumhuriyeti, 29 Ekim 1923’te verdiğimiz söze sadık kaldığımız için, dayanışma içinde birbirimizi omuz verdiğimiz için bugün hala ayakta ve çok güçlü.”

“CUMHURİYET; EFENDİYİ, TAHAKKÜMÜ REDDEDER”

“Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını, ilk günkü coşkuyla ve umutla kutluyoruz. Kutlu olsun Cumhuriyet. Ne kadar kutlasak az. Ne kadar gurur duysak az. Ülkemizin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ne kadar ansak az. Ona minnet duyuyoruz. Cumhuriyet, bir devlet rejiminin çok ötesinde, bir gerçeklik. Cumhuriyet, aynı zamanda beraberce oluşturduğumuz bir toplum projesidir. Bu toplum projesinin özünde, hep birlikte insanın özgürlüğü, eşitliği ve toplumun dayanışması yatmaktadır. Cumhuriyet, insanların hiçbir baskı ve tahakküm olmadan, özgürce ve eşitçe dayanışma içinde bir arada oldukları ve hep birlikte yönettikleri rejimin adıdır. Cumhuriyet; efendiyi, tahakkümü reddeder. Teba bitmiştir, vatandaşlık başlamıştır. Cumhuriyet anlayışında hiçbir birey, hiçbir toplum kesimi, diğerleri üzerine tahakküm kuramaz. Aynı şekilde devlet de toplum üzerinde tahakküm kuramaz. Devlet, vatandaşını sever. Devlet, vatandaşına şefkatli bakar. Devlet tahakküm kurmaz. İşte Cumhuriyetimiz, özgür ve eşit yurttaşların dayanışma içinde kurdukları toplumsal barışın adıdır. Cumhuriyet ideali, uluslararası barışın da güvencesidir. Dünyanın savaşlar, işgaller, zulümler altında büyük acılar yaşadığı bu günlerde, Cumhuriyetimize sahip çıkmak; barışa, huzura, kardeşliğe de sahip çıkmaktır. İnsanlığa sahip çıkmaktır. Cumhuriyetimize sahip çıkmak; dünyaya eşitlik, özgürlük, dayanışma ve barış mesajı vermektir.”

“ATATÜRK'ÜN YOLUNDA YÜRÜMENİN VERDİĞİ SORUMLULUKLA, KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ”

“İkinci yüzyıla adım atarken, Cumhuriyetimizi, yani birliğimizi, tazelemek göreviyle hep birlikte karşı karşıyayız. Bunu toplumdaki tarihi yaraları kapatarak başaracağız. Kendini dışlanmış hisseden kim varsa, tüm kesimleri eşitlik, özgürlük, dayanışma ve barış ilkeleri etrafında hep birlikte buluşturacağız. Omuz omuza olacağız. Buluşturarak başaracağız. Türkiye'yi özgür ve mutlu, güçlü ve istikrarlı bir ülke yapabilmenin şartı, Cumhuriyet ilke ve değerleri etrafında buluşmaktır. En büyük uzlaşmayı, bu güzel buluşmayı, hep birlikte yeniden gerçekleştireceğiz. Cumhuriyetin bize kazandırdığı öz güven ve cesaretle hep daha ileri, hep daha büyük hedeflere, hep birlikte yürüyeceğiz. Atatürk'ün yolunda yürümenin verdiği sorumlulukla, kararlılıkla yürüyeceğiz. Hazır mıyız? Hazır mıyız İstanbul. Kararlı mıyız? Cumhuriyet için hazır mıyız? Demokrasi için hazır mıyız? Atatürk için hazır mıyız? (‘Evet’ sesleri.)”

“MUTLAKA BAŞARACAĞIZ”

“Kendimize güvenmekten, gelecek güzel günlere inanmaktan asla vazgeçmeden yürüyeceğiz. Ve mutlaka başaracağız. Mutlaka başaracağız. Göreceksiniz, bizi karanlığın sonunda pırıl pırıl, ışıl ışıl aydınlık bekliyor. Bunun için çok koşacağız. Bizler, gittiğimiz her yeri aydınlatacağız. Biz kimiz? Biz, medeniyetin beşiği Anadoluyuz. Biz, genç ve cesur Türkiye'yiz. Gençliğimiz var. Gençliğimiz var. Milletçe hazırız. Biz, Cumhuriyetin evlatlarıyız. Cumhuriyetimiz ilelebet var olsun. 100’üncü yaşımız kutlu olsun. Tam bağımsız Türkiye var olsun. Atatürk; sen çok yaşa. Cumhuriyet; sen çok yaşa. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

ÖZEL SAHNEDE MUHTEŞEM KUTLAMA

“Cumhuriyetin 100. Yılı” gösterisi için, 150 metre uzunluğunda özel bir sahne tasarlandı. Türkiye’nin en büyük sahnesinde, en son teknoloji görüntü, ses, ışık, pyro ve otomasyon ekipmanları kullanıldı. Görkemli sahnenin ortasında ise, 16 metre yüksekliğinde ‘Cumhuriyet Çınarı’ yer aldı. Yüzyılın kutlamasına özel hazırlanan 100. yıl özel gösterisinde, usta sanatçı Haluk Bilginer’in seslendirdiği temsili Cumhuriyet ağacı, bir kız çocuğunun hikayesini İstanbullularla paylaştı. Hayallerinin peşinden giden kız çocuğunu, jimnastik sporcusu Doğa Kale canlandırdı. Yaklaşık 40 dakika süren özel gösteriye, yurt dışından gelen hava ve yer akrobatları eşlik etti. Türkiye’nin her şehrini temsil eden 81 halk oyunları dansçısı ile İtalya’dan gelen uçan balonlu akrobasi ekibi, Boğaz Köprüsü şeklinde tasarlanan sahnede buluştu. Zeybekler, modern dans ekipleri, tiyatrocular, Türkiye’nin yurt dışındaki genç gururlarından Piyanist İlyun Bürkev, Duman, İskender Paydaş ve Orkestrası, Kubat, Edis ve Sıla yaptıkları gösteriler ve verdikleri konserlerle İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşattı. Cumhuriyetin 100. yılı gösterisinin finali, usta sanatçı Zülfü Livaneli konseriyle yapıldı.

29.10.23
nn8fvhfkml0jrtl9z4usxwy7.jpg

uezfbb48wadhcl9dxtwhxp6t.jpg

2ljltmkwpfwug4yrpnoj3m6d.jpg

xol8xtzqsyuwv3j4zbrfsjnc.jpg

gorxqicwymln290auItsbtkj.jpg

9gujyjoy4mtdxn7mtazI0unz.jpg

0vgeu21u8crzwtjonodpp3cs.jpg

1cnbwmx5caghr26gajle8kq0.jpg

nnkxq8ps462wzg57yfovvai3.jpg

dpj6caxkorh2sbwygs3j47kf.jpg

ys6e4bhwymunf0ir7oudg2bd.jpg

4rvfuoc2vdydbkgem3wjjnot.jpg

05cd1geuzwh6cs8qnqgplmte.jpg

ple7suuoIkwkgd4qmxat6np2.jpg

xkqr4wecmg2p6ht9a0ndc3xa.jpg

Igfpzhwyjcxkv2tfndrtha7s.jpg

shievomcpnIqczxfzt2rdlga.jpg

hufpnq6yvpbu0htkmnselzt7.jpg

y0pgcvjIb3dvswfnxkhmjqw8.jpg

2m4wx8dikgntbkodvIhr79qa.jpg

ukj5noqsphfgbstwrlqecgum.jpg

w3jlj0o1hdkxcwhfimmIrovl.jpg

mz2afxrxqlmpek4u3zgtvdeq.jpg

t8jIbsdcqwjtxunvwakyuysz.jpg

yf0whxuIelzgzsxlaomdt6sp.jpg

ojyeIccqdsu7bgyqpef9aav0.jpg

m6j5yjgolhtwiqnck2gteduv.jpg

sx6hdoky07tebayuqqm8vug3.jpg

xaqnt9kk0hm85Iwoevjbosup.jpg

t4al2qw530wqvcxcvuj9bahi.jpg

j3sleqctutszlaoxveb54wfh.jpg

mxvunn1shctb3yjy0rdqk6wa.jpg

1kwcjvd02edhlzv35qcmwhp8.jpg

4amlbr5evcf3ucfxusj0lsy2.jpg

w3Iuejvpfwndhohirs59mzkd.jpg

v3zqbbI7ecs1kdltxjhracmg.jpg

dbhfoynqpotlvavdeg2kzrk9.jpg

gjzIxrxenkdpwjbm9ksosilc.jpg

zqc1hgw67covpedmkjshypvr.jpg

rtwxkv4z5fdqaflsd9vk2pcl.jpg

lxfhq03i7tIubnlsfq2aybmx.jpg

qzb4heIg9abiwhljydqks8ac.jpg

1mxba5jflnh3gbafpuseevvs.jpg

aItyipufxyqd4kbte1jxumlj.jpg

msrstz0kzjf9ou4ca2I3lvtx.jpg

wcbhypszv03x2oyuoqnixu9j.jpg

eu7rtn8cgj1frqaInxhy5bwd.jpg

ymIebcgz2olu5sq30thja4n1.jpg

w9bznoIbs70dg5u8aqtu3jle.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.