1. YAZARLAR

  2. Kasım Aydın

  3. ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR BU İŞLER
Kasım Aydın

Kasım Aydın

ÇOCUKLUKTAN BAŞLAR BU İŞLER

A+A-

Eee! be, koçum benim gibi adama da bu yapılır mı yani. Tamam bir defa yuttuk. Acıdık sana... Ama bu kadarına da pes vallahi. Hadi o zaman kışdı, okullar açıktı. Defteri kitabı kaldırıma sermiş, önüne bir sakız kutusu koymuştun. Gerçekten inanmıştım o an. Yalanım varsa şuradan şuraya adım atamayayım, inanmıştım sana.

Temiz bir yüzün vardı. Konuşman diğer çocuklara benzemiyordu. Kültürlü bir ortamda büyüdüğün belliydi. Büyüdüğün de ne, daha yaşın on, bilemedim on bir. Üzerindeki okul formasını da çıkarmamıştın. Dizlerinin üzerine çökmüş, secdeye kapanır gibi ders çalışıyordun, kaldırımda.

Gelip geçen umurunda değil gibiydi. Ama ayakların hangi yöne gittiğini göz ucuyla takip ediyordun. Sana doğru gelen mutlaka birkaç kuruş koyacaktı sakız kutunun içine.

Sadece para koyuyorlardı, sakız alan yoktu. Zaten senin amacında sakız satmak değildi ya.

Kim öğretmişti sana böyle davranmayı, duygu sömürüsüyle para kazanmayı. Son günlerin modasıydı demek ki, her köşe başında senin gibi biri vardı.

‘Vah’ diyecekti gelip geçenler, ‘Çocuğa bak, ne çalışkan biri. Hem sakız satıp para kazanıyor, hem de ders çalışıyor.

Türk milletiyiz ya hemen acırız. Her zaman mazlumun yanındayızdır. Hiç düşünmeyiz, sahtekar mıdır, yalancı mıdır diye. Acırız işte. Biri dese bile ‘Bu üçkağıt yapıyor, duygu sömürüsü yapıyor’ diye, kızarız, çocuktan yana oluruz.

Ben de öyle yaptım işte. Senden yana oldum. Hatta fotoğrafını çekip, haber bile yaptım seni. Örnek gösterdim, cümle aleme. Demekki yanlış yapmışım.

Birden çoğaldınız be aslanım. Hatta ders çalışmayı bırak, kitabı defteri başının altına yastık yapıp, kaldırımda rasgele yatmaya başlayanlar oldu. Demekki iyi yapmamışım.

Tamam tüm bunlara da eyvallah dedik. Peki yazın ortasında, sıcağın bağrında işin ne. Hem de okul forman sırtında. Yine kitabın, defterin önünde açık. Kutunda da yalnızca bir iki sakız var. Olmaz bu kadar. Pes vallahi. Git oğlum git, denize mi giriyorsun, havuza mı giriyorsun, biraz serinle. Ne işin var kaldırımda tozun toprağın içinde.

Bu davranışından hiç hoşlanmadım. Zaten herkes numara yaptığını biliyor. Okul açık değil, ders çalışma zamanı değil. Aslanım bu işi yapacaksan yerine ve zamanına uydur bari. İnsan başka bir numara bulur. ‘Türküz’ dedik diye, bu kadar da saf değiliz yani. Hadi bakalım sen başka bir numara bul. Güldürme ele alame kendini. Zaten beş kuruş para da toplayamamışsın. Toplayacağını da sanmıyorum. Bir kere yedik bu numarayı bir daha yemeyiz haberin olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.