CHP'Lİ BALYALI: "İBB, İLİM KÜLTÜR DERNEĞİİÇİN YAPTIĞI YURDU, DERNEK 15 TEMMUZ'UN ARDINDAN KAPATILINCA SESSİZ SEDASIZ TÜGVA’YA TAHSİS ETMİŞ"

CHP'Lİ BALYALI: "İBB, İLİM KÜLTÜR DERNEĞİİÇİN YAPTIĞI YURDU, DERNEK 15 TEMMUZ'UN ARDINDAN KAPATILINCA SESSİZ SEDASIZ TÜGVA’YA TAHSİS ETMİŞ"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP döneminde İlim Kültür Hizmet Derneği'nin inşaatına başladığı ancak...

OKTAY YILDRIM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP döneminde İlim Kültür Hizmet Derneği'nin inşaatına başladığı ancak tamamlayamadığı cami ve yurt binasını devralarak tamamlayan İBB'nin, söz konusu dernek 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılınca yurt binasını sessiz sedasız Türkiye Gençlik Vakfı'na (TÜGVA) tahsis ettiğini söyledi.

İBB Meclisi'nin ekim ayı oturumlarının ikinci bileşimi, Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı. Toplantıda, TÜGVA ve İBB arasındaki Büyükada İskelesi'nde yaşanan tahliye krizi tartışıldı.

AKP’Lİ KERTİŞÇİ: “KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”

AKP'li İBB Meclis Üyesi Erdem Kertişçi, gündem dışı yaptığı konuşmada, TÜGVA'nın hukuksuz şekilde İBB tarafından işgal edildiğini söyledi. Kertişçi, “Hukuk tanımaz İBB, genç kardeşlerimize saldırdı. Siz gençlerin milli ve manevi değerlerle yetiştirilmesinden korkuyorsunuz. Adalar'daki usulsüzlüğün, yolsuzluğun üstünü örtmek, kaybolan atların üstünü örtmek için algı operasyonu yapıyorsunuz” dedi. 

Kertişçi, konuşmasını, “Merak etmeyin gençler; çoğu gitti azı kaldı. Bu şarkı burada bitmedi, 2024'te kaldığı yerden devam edecek” sözleriyle tamamladı.

ERDEM GÜL: “İSKELENİN ÜST KATI, VAKFA KİRALANDIĞI 3 YILDAN BU YANA KAYIP”

Kertişçi’den sonra söz alan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “AK Partili arkadaşımız bir işgal girişiminden bahsetti. İşgal silahla tankla olur. Burada böyle bir şey yok. Ben size bir kayıptan bahsedeceğim. Adalar'daki tarihi iskelemiz 100 yıllık bir bina. Adalar'ın böyle birkaç tane asırlık kültür varlığı var. Size bir kayıp olayını bildiriyorum. İskelenin üst katı, vakfa kiralandığı 3 yıldan bu yana kayıp. O gençlerin kullanmasına karşı değilim. Tek bir gruba, zümreye ait olmamalı, bütün gençler yararlanmalı. Birilerini atalım, başkaları yararlansın görüşünde değiliz. Tüm Adalılar yararlanmalı” dedi.

BALYALI: “AK PARTİ VE TÜGVA ÇOK FENA KÖŞEYE SIKIŞMIŞ DURUMDA"

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da sosyal medyada TÜGVA ile ilgili içeriden sızdırılan belgelere atıf yaptı. Balyalı, “AK Parti ve TÜGVA çok fena köşeye sıkışmış durumda. Bütün belgeler ortalığa saçılmış. TÜGVA ve AK Parti sıkıştığı için polemik yaratmak, meclisi germek için bir konuşma yaptılar. Meclisi provoke edip kavga çıkarmak istediler ama biz uymadık” diye konuştu. Balyalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

SİZ BURAYI SÜNNET, DÜĞÜN, KINA İÇİN Mİ KİRALADINIZ, NEREDE EĞİTİM: Vakıf, İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip 100 yıllık iskelenin 600 metrekarelik üst katını 2 bin-2 bin 500 liraya kiralamış. Boş tutuyor. Yok öyle yağma. Gençlik çalışması, eğitim çalışması yapmak için kiralık yer aramak yerine İstanbul halkının malına çökmüş. Eğitim çalışmaları yapmak yerine AKP'li yöneticinin sünnet mevlidi yapılmış. Siz burayı sünnet, düğün, kına için mi kiraladınız? Nerede eğitim? Düğün yapacaksınız her vatandaş gibi düğün salonu kiralayın. AKP milletvekili aday adayı, TV 24'e röportaj veriyor iskelenin üst katında. Öğrenci ev bulamadığı için sokakta kalıyor, siz 2 bin bin liraya iskelenin üst katını kiralayacaksınız öyle mi? AK Parti'ye hizmet olsun diye mi kiraladı TÜGVA burayı?

O YURT DA TÜGVA'YA TAHSİS EDİLMİŞ: İBB, AKP döneminde Bakırköy Florya Şenlikköy Mahallesi 1235 ada 1 parsel üzerinde "Prefabrik Kapalı Spor Salonları Yapım İşi" kapsamında, inşaatına Florya Araştırma İlim Kültür Hizmet Derneği tarafından başlanmış cami ve öğrenci yurdunun inşaatını, derneğin talebi üzerine 2015 yılında devralarak 2017 yılında bitirdi. Dernek 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatıldığı için yurt binası bu tahsis edilemedi. Ve yurt binası sessiz sedasız TÜGVA'ya tahsis edildi. Mevcut yurt binası 2017 yılından beri TÜGVA tarafından işletiliyor. Tamamlandığı 2017 yılında bu yurt için yaklaşık 15 milyon TL'lik harcama yapıldı. Parselin mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait. Daha önce cami yapılmak üzere Diyanet'e tahsis edilmiş, 15 Temmuz'da kapatılan derneğin talebi üzerine ise tahsis kaldırılmış.

HUKUKU KENDİLERİNE UYDURMUŞLAR: Tahsis TÜGVA'ya yapılmış ama ortada meclisten geçen tahsis kararı yok. Hukuku kendilerine uydurmuşlar. İstanbul halkının hakkının üzerine oturmuş, bize hukuktan bahsediyorsunuz. İskeleler halka ait, siyasi çalışmalar için onlara vermeyiz. Çıkacaklar oradan. Siyasi görüşüne bakılmaksızın bütün İstanbullular oradan yararlanacak. 16 milyon insanın iradesinden daha büyük irade yok. Hukukun neresinden dolaşırsanız dolaşın gerçek apaçık ortadadır.”

AKP’Lİ TÜRKYILMAZ: “HAZIMSIZLIK”

AKP Grup sözcülerinden Murat Türkyılmaz da TÜGVA tartışmasına katılarak, “Hazımsızlıktan kaynaklanıyor. TÜGVA'nın yaptığı hizmetlerin onda birini gerçekleştirmiş bir dernekleri yok. ‘TÜGVA hukuka aykırı işler yapıyor’ gibi algı oluşturdunuz. Günlerdir yurt ile ilgili kıyameti koparıyorsunuz. Türkiye'de 40 yurt işletiyor TÜGVA” diye konuştu.

MURAT ONGUN: “TÜGVA YÖNETİCİLERİİBB’DE İŞE ALINMIŞ”

Öte yandan İBB Sözcüsü Murat Ongun da tartışmaların odağında bulunan TÜGVA ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Ongun, TÜGVA yöneticilerinin 2015 yılında İBB’de işe alındığını söyledi. Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yaptığımız incelemelerde, TÜGVA yöneticilerinin İBB’de işe alındığını da tespit ettik. Mesela Vakfın Başkanı olan kişi 2015’te işe alınmış. 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından 11.04.2019’da işten ayrılmış. İBB’nin ballı kaynak olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.