1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK: “KENDİ YAĞINDA KAVRULUP YAŞAYAN VATANDAŞIN KAVRULACAK YAĞ ALMAYA GÜCÜ KALMADI!”
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK: “KENDİ YAĞINDA KAVRULUP YAŞAYAN VATANDAŞIN KAVRULACAK YAĞ ALMAYA GÜCÜ KALMADI!”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK: “KENDİ YAĞINDA KAVRULUP YAŞAYAN VATANDAŞIN KAVRULACAK YAĞ ALMAYA GÜCÜ KALMADI!”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK: “KENDİ YAĞINDA KAVRULUP YAŞAYAN VATANDAŞIN KAVRULACAK YAĞ ALMAYA GÜCÜ KALMADI!”CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile Kurban Bayramı öncesi cep yakan gıda fiyat

A+A-

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK: “KENDİ YAĞINDA KAVRULUP YAŞAYAN VATANDAŞIN KAVRULACAK YAĞ ALMAYA GÜCÜ KALMADI!”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile Kurban Bayramı öncesi cep yakan gıda fiyatlarını gündeme getirdi.
Gıda harcaması tutarının 2019 yılı başına göre 135 lira, geçtiğimiz yıl Temmuz ayına göre ise 365 lira arttığını kaydeden Karabıyık, 4 kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama miktarının son altı ayda yaklaşık 440 lira, son bir yılda ise 1,175 lira arttığına dikkat çekti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık, TÜİK’in, “Hanehalkı Tüketim Harcaması, 2018” raporuna göre, toplam gelirden en az pay alan yüzde 20’lik kesimin parasının kira ve gıdaya gittiği, bu iki harcamanın toplam harcamalardaki payının yüzde 60.1 olduğunu ifade etti.
Karabıyık, “Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2,075.24 lira, yoksulluk sınırı ise 6,760.73 liraya ulaştı. 17 yıllık AKP iktidarında memur maaşları enflasyon karşısında eridi. 2018 sonunda ortalama memur maaşı, 2017’ye göre yüzde 14.81 artışla 3 bin 419 TL’ye çıktı; ancak aynı dönemde enflasyon yüzde 20.3 arttı. Yani memurların maaşı, aylık yaklaşık 165 TL değer kaybetti. 2002-2018 arasında ortalama enflasyon yüzde 347.8, mutfak enflasyonu yüzde 402.6 arttı. Çarşı pazarda fiyatlar el yakıyor, her şeye zam geldi, maaşlara yapılan zam, enflasyona yenik düştü. Ekonomik kriz koşullarında vatandaşın geçimini sağlaması neredeyse imkansız hale geldi. Kendi yağında kavrulup yaşayan vatandaşın kavrulacak yağ almaya gücü kalmadı” dedi.
Kurban Bayramı’nda yapılacak ev ziyaretlerinin de zamlardan etkilendiğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Karbıyık, “Misafirlerine çay/kahve ve ev baklavası hazırlayacak bir aile, undaki %66, cevizdeki %25, nişastadaki %33’lük ve toz şekerdeki yüzde 5’lik artışla, cevizli baklavayı ortalama geçen yıla göre yüzde 32’lik zam ile ikram edecek. Misafirler geleneksel Türk kahvesini de Türk kahvesindeki %15’lik zam ile içecek” sözleriyle açıklamasını tamamladı.


Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.