1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cargill direnişinde: Gazetecinin yeri sınıfının yanıdır!
Cargill direnişinde: Gazetecinin yeri sınıfının yanıdır!

Cargill direnişinde: Gazetecinin yeri sınıfının yanıdır!

Yurt Gazetesi Emekçileri, sendikalı olmak istedikleri için işten atılan Cargill işçilerinin işlerine geri dönmek talebiyle başlattıkları direnişin 526. gününde "Gazetecinin yeri sınıfının yanıdır" diyerek Cargill genel merkezi önündeydi.

A+A-

Bursa Orhangazi ilçesinde yer alan Amerikan şirketi Cargill'de nişasta, tatlandırıcı, yenilebilir bitkisel yağ, yem ve endüstriyel alanda bir çok ürünün üretilmesi aşamalarında çalışan 14 işçi, sendikalı olmak istedikleri gerekçesiyle şirketin işvereni tarafından hukuksuz bir biçimde işten atılmıştı. 526 gündür her türlü baskıya, polis gözaltısına rağmen direnişlerine bir gün bile ara vermeden devam eden Cargill işçileri, 526. gününde İstanbul Ataşehir'de bulunan Cargill Genel Merkezi önünde bir eylem gerçekleştirerek yeni eylem planlarını ilan ettiler.  Bir süredir Cargill genel merkezinin de bulunduğu avm önünde yağmur ve soğuğa rağmen kurdukları çadırda kalan işçilerin düzenledikleri eyleme, emek örgütleri ve siyasi partiler de destek oldu. Türkiye Komünist Partisi (TKP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Uluslararası İşçi Dayanışma Derneği (UİD-DER) gibi siyasi parti ve emek örgütlerinin katıldığı eyleme, YURT Gazetesi Emekçileri de "Gazetecinin yeri sınıfının yanıdır" yazılı pankartları ve sloganlarıyla katılarak, Cargill işçileriyle dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler. 

Sendika şube başkanları tarafından yapılan açıklamanın ardından, halaylar çekilerek türküler söylendi. Sonrasında Cargill direnişinin sembollerinden biri haline gelen, "Çocuklar iyi yaşasın diye, babalar direniyor" pankartının önünde işçilerle bir araya gelen Yurt Gazetesi Emekçileri, burada Cargill işçileriyle beraber, meslektaşlarına ve Türkiye işçi sınıfına seslenerek, 'patronlarla değil, sınıf kardeşleriyle aynı gemide olduklarını' beraberinde 'işçiler, emekçiler için tek ve gerçek kurtuluşun kendi kollarında, kendi kavgalarında' olduğunu belirten bir açıklama gerçekleştirdi. 

Kaynak: Yurt Gazetesi
 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.