1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor
Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor

Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sivrisineklerin hızla üremesine zemin hazırlayan 50 bin adet atık araç lâstiğini topladı.

A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sivrisineklerin hızla üremesine zemin hazırlayan 50 bin adet atık araç lâstiğini topladı. Hamitler Top Sahası'ndaki lâstik depolama merkezinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, attıkları bu adımla birlikte hem kışlaklardaki çevre kirliliğinin önlendiğini hem de lâstiklerin geri dönüşüme kazandırılmasıyla ekonomiye katkı sağlandığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dâiresi Başkanlığı ekipleri, şehir genelindeki boş alanlarda bulunan 50 bin adet araç lâstiğini alarak, Hamitler Spor Sahası'nda topladı. Depolanan lâstikler geri dönüşüme alınarak, ekonomiye kazandırılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, araç lastiklerinin depolandığı alanda incelemelerde bulundu. Kışlak mücadelesi içerisinde çevreye gelişi güzel atılan lastiklerin yürütülen çalışmaları olumsuz etkilediğini belirten Başkan Aktaş, lastiklerde su birikmesinin ve biriken suyun ısınmasının milyonlarca sivrisineğin hızlı bir şekilde üremesine sebep olduğunuifade etti. Kış aylarında yapılan kışlak mücadelesinde bu nedenle araç lastiklerinin toplanmasına karar verdiklerini kaydeden Başkan Aktaş, "Toplanan lâstikler ile hem çevre ve görüntü kirliliğini önleniyor hem de geri dönüşüme kazandırarak ekonomiye katkı sağlanıyor. Ayrıca sahada çalışan ilâçlama ekiplerimizin yaz aylarında geçekleştirdiği ilâçlama faaliyetleri için 50 bin adet sivrisinek üreme kaynağı ortadan kaldırılmış oluyor. Dolayısıyla böylelikle, yıl boyu kullanılacak olan ilaç miktarında da tasarruf ediliyor" dedi.

Başkan Aktaş, yaptığı açıklamada, kışlak mücadelesi çerçevesinde gerçekleştirilen hizmetlere de işaret etti. Büyükşehir Belediyesi olarak 17 ilçenin tamamında bu mücadeleyi verdiklerini vurgulayan Başkan Aktaş, "vektör kontrol yeşil alanlarda afit, kapalı ve açık alanlarda karasinek, sivrisinek, hamamböceği ve kemirgen gibi çeşitli haşerelere karşı mücadele çalışmaları yürütüyoruz. Sağlık İşleri Dâiresi Başkanlığı'na bağlı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü ilaçlama birimimiz, son 4 ayda 1060 mahallede 126 personel ve 38 araçla ilâçlama çalışmaları yaptı. Ekiplerimizin kışlak mücadelesi, larva mücadelesi kadar önemli. Dolayısıyla, çalışmalar sezon sonuna kadar devam edecek" diye konuştu.

Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor

Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor

Büyükşehir Sinek Yuvası Atık Lâstikleri Topluyor

Kaynak: IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.