BİLECİK'TE İŞÇİLER FABRİKALARDA EYLEM YAPTI: “HER GÜN DAHA DA YOKSULLAŞIYORUZ”

BİLECİK'TE İŞÇİLER FABRİKALARDA EYLEM YAPTI: “HER GÜN DAHA DA YOKSULLAŞIYORUZ”

Birleşik Metal-İş Bilecik’te örgütlü olduğu fabrikalarda yükselen döviz kuruna ilişkin basın açıklaması yaptı. İki fabrikada eş zamanlı olarak yapılan...

GÖKAY ŞİMŞEK

Birleşik Metal-İş Bilecik’te örgütlü olduğu fabrikalarda yükselen döviz kuruna ilişkin basın açıklaması yaptı. İki fabrikada eş zamanlı olarak yapılan açıklamalarda, “Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz” vurgusu yapıldı.

Birleşik Metal-İş Bilecik’te örgütlü olduğu fabrikalarda yükselen döviz kuruna ilişkin basın açıklamaları yaptı. İki fabrikada eş zamanlı olarak yapılan açıklamalarda döviz kurundaki artış karşısında maaşlarının eridiğini söyleyen işçiler hükümete tepki gösterdi. İşçiler adına Demisaş’ta sendika işyeri temsilcisi Kenan Poyraz, Accurıde Wheels Fabrikasında sendika işyeri temsilcisi Özgür Öztürk açıklama yaptı. İşçiler her iki fabrikada da "Sefalet ücret istemiyoruz" diye slogan attı.

“Sefalet ücret istemiyoruz!” sloganları atan işçiler döviz kuruna ilişkin yaptıkları ortak açıklamalarda şunları ifade ettiler:

“ARTIK YETER! GEÇİNMEK İSTİYORUZ!”

İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor.1 Ekim'den beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri iş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz.

Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında karakışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz.Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor.

“ÜLKEYİ YÖNETENLER "DÖVİZDEN SİZE NE" DİYORLAR”

Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz.

Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor.

Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna "kurtuluş savaşı" diyorlar.

“AVRUPA'NIN EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRETİ BUGÜN ARTIK TÜRKİYE'DE”

Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Asgari ücretin Avrupa'da en düşük olduğu ikinci ülke, Arnavutluk'tan sonra Türkiye idi. Ama ekonominin kitabını yazanlar bu unvanı da kimseye kaptırmadılar. TL'nin hızla değer kaybetmesi ile Avrupa'nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye'de hızla değer kaybetmesi ile Avrupa'nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye'de.

“İŞÇİ SINIF SATILIK DEĞİLDİR”

Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak" diyorlar. Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıf satılık değildir.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Demisaş Fabrikası işçilerinin slogan atması

*Demisaş Fabrikası’nda Kenan Poyraz tarafından yapılan basın açıklaması

* Accurıde Wheels fabrikasının önünde işçiler tarafından atılan sloganlar ve Özgür Öztürk tarafından yapılan basın açıklaması

RESİM DÖKÜMÜ:

*Demisaş işçileri ve basın açıklaması(Kırmızı tişörtlüler)

*Accurıde Wheels işçileri ve basın açıklaması(Fabrika önünde açık havada yapılan açıklama)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.