BAŞKENTTE BİR İLK: ANKARA BÜYÜKŞEHİRDEN ÇUBUK’A E-SPOR MERKEZİ

BAŞKENTTE BİR İLK: ANKARA BÜYÜKŞEHİRDEN ÇUBUK’A E-SPOR MERKEZİ

E-spor tutkunlarını tek çatı altında toplaması planlanan merkezde, her türlü ekipman ücretsiz olarak kullanılabilecek.

 

Ankara’yı teknolojinin başkenti yapma yolunda birçok projeye imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, açtığı teknoloji merkezleri ile tüm Türkiye’ye örnek olmayı sürdürürken e-spor tutkunlarına da destek olmaya devam ediyor.

Ankara’da spora ve sporcuya önem vererek spor faaliyetlerinin artırılması ve çeşitlendirilmesi için birçok çalışmaya imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, dijital dünyada yoğun ilgi gören e-spor aktivitelerinin yapılabilmesi içinBaşkente bir e-spor merkezi kazandırdı.

  

AMAÇ FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATMAK

Başkent’te e-spora büyük önem vererek bu tür spor aktivitelerine de ev sahipliği yapan ABB,Çubuk ilçesine kazandırılan e-spor merkezinde; e-spor tutkunlarına oyun bilgisayarları ve her türlü ekipmanın ücretsiz kullanılmasına olanak sağlayarak fırsat eşitliği oluşturacak.

Toplam 1000 metrekarealan üzerine kurulu, 3 katlı merkezde 142 metrekarelik bir turnuva salonu bulunuyor. Ayrıca oyun severlerin ücretsiz şekilde kullanabileceği 10 oyun bilgisayarının bulunduğu 63 metrekarelik bir oyun odası, 5’er bilgisayardan oluşan ve takımların antrenmanları için hazırlanmış 4 tane boot camp, 3 oyun konsolundan oluşan bir oda ve bir tane de sanal gerçeklik alanı yer alıyor.

 

“TAKIMINIZI KURUN, RANDEVUNUZU ALIN, GELİN BURADA OYNAYIN”

Çubuk e-Spor Merkezi’nin Türkiye'de bir belediyenin açmış olduğu en büyük spor merkezi olduğunu belirten AnkaraİnovatifTeknolojiAŞYönetim Kurulu Başkanı TayfunTanjuKara,“Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilgi işlem Daire Başkanlığı ve İnovatif AŞ iş birliğinde Çubuk’a bir e-spor merkezi yaptık. İçerisinde takımların çalışma yapabileceği boot-campleri var. Bireysel olarak insanların gidip ücretsiz olarak oyun oynayabilecekleri bireysel oyunların var. Aynı zamanda sanal gerçeklik gözlüğüyle sanal gerçeklik deneyimi yaşattırıyoruz. Burası sadece bir oyun merkezi değil, aynı zamanda gençlerin kariyer fırsatı yakalayabilecekleri ve teknoloji çağına ayak uydurabilecekleri bir e-spor merkezi. Kurulacak akademi takımlarıyla gençlerimiz dünyadaki bu sporu yapan gençlerle eşit şartlarda yarışabilecek ve ülkemizi başarıyla temsil edebileceklerdir. Günümüz şartlarında merkezimizdeki bilgisayarlar sadece dar gelirli vatandaşların değil normal gelirli vatandaşların bile almakta çok zorlandığı bilgisayarlar. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş fırsat eşitliği sağlamak için bu merkezi Çubuk’a kazandırdı, diğerleri de yolda. Arkadaşlara diyoruz ki; ‘takımımızı kurun, randevunuzu alın, gelin burada ücretsiz oynayın”diye konuştu.

 

MERKEZDEN RANDEVU SİSTEMİYLE YARARLANILIYOR

E-spor alanına ilgi gösteren Başkentlileri tek çatı altında toplaması hedeflenen merkez,sporcuların ulusal ve uluslararası turnuvalarda adını duyurmasına da destek olacak. Bunlara ek olarak; merkezde akademi takımları oluşturulup eğitimler verilirken, yetenekli ve istekli gençlerin e-spor alanında kendilerini geliştirilmesine imkân tanınacak.

ABB tarafından merkezde yer alan tüm odalar ve sağlanan tüm hizmetler randevu sistemiyle ücretsiz olarak Başkentli e-spor tutkunlarına sunulacak. Merkezden faydalanmak isteyen vatandaşlar,“https://espor.ankara.bel.tr/”adresinden randevu oluşturabilirler.

 

GENÇ OYUNCULAR MERKEZDEN MEMNUN

Merkeze gelerek son teknoloji cihazlarda oyun oynamanın keyfine varan genç oyuncular memnuniyetlerini şu sözlerle ifade ettiler:

- Tolga Tufan Tice:“Ankara’da böyle bir yer açıldığını ilk duyduğumda çok memnun oldum. Geldiğimde son teknoloji cihazlarla karşılaştım. Bu olanaklara erişebilmek çok güzel… Herkesin burayı görüp, tanımasını öneriyorum. Herkesin hayali olan bir şeydi ve bu hayale ulaşmak çok zordu. Mansur Başkan’ımız sağ olsun.”

-Ece Kedici:“Ankara’da böyle bir imkân sağlanması çok güzel… Dünyadaki tüm gamerlara sağlanan imkânlar burada bize de sağlanıyor.

-Ela Kedici:“Burada son model bilgisayar, sanal gerçeklik gözlükleri ve oyun konsolları var. Evimizde bulamayacağımız çoğu imkânlar burada mevcut. Ankara’da böyle bir yere ilk defa denk geliyorum, mutluyum.”

hwj5pxqdotulqIk1x2wbafpg.jpg

hf25q3wot1cmgjzstld8vrbr.jpg

n7qabcj9vmyxhli4wepyfzw6.jpg

tpkaebklIhweq342uicvcdxl.jpg

mb9oejfcxpoha0vsyllh3pg2.jpg

ufrohv0nvbezdn2cmwjfamjk.jpg

5zqur67tkqcpa4ox0bbayg9n.jpg

reymo0wzj8zcn4dykatjvfg5.jpg

tmlug8skp2jbw47sryvq0hzI.jpg

wuqv3kjraphlvby5zei2md7x.jpg

cpegff0p64jiwxvhbIqolx9s.jpg

ia8oq09tfx2ezrswlepcstIw.jpg

rkgcd4xvpshxypdr8olmlqzI.jpg

07zhxn2doyy6z5psuvkmpske.jpg

0nyvzj7gcv5ezn1bhpqybwwx.jpg

roaha6djvlmptmjwnzuhqtek.jpg

7noevt2ri0sr6lm1yfvqq9ac.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.