1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. BAKAN KOCA: VAKA 5 BİN 698, ÖLÜ 92
BAKAN KOCA: VAKA 5 BİN 698, ÖLÜ 92

BAKAN KOCA: VAKA 5 BİN 698, ÖLÜ 92

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle ölen sayısının 92 kişi, vaka sayısın 5 bin 698 olduğunu açıkladı ve 42 kişinin de iyileştiğini belirtti.

A+A-

Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle can kaybı sayısının 92 kişi, vaka sayısın 5 bin 698 olduğunu açıkladı ve 42 kişinin de iyileştiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün yayılımını önlemek amacıyla sokakta geçirilecek zamanın kısıtlanması için mesai saatlerinin düzenlenmesini, virüsün şehirden şehire yayılmasına set çekmek.çekmek için de "şehirlerin izolasyonunu" önerdi.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’ndeki Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamada bulundu ve basının sorularını yanıtladı. İş adamı Ethem Sancak'ın yeğeni Murat Sancak'ın evde koronavirüs testlerini denediğiyle ilgili videoya açıklamada bulunan Koca, “Herkesin bulunduğu yerde izin almadan test yapması istenilen bir şey değildir. Çalışabilir her laboratuvara izin vererek bu ihtiyacı gidermek için bir gayret içinde bulundu. Kişilerin dışarıdan test cihazı olarak bunu gerçekleştirmesi kesinlikle kabul edilebilir bir şey değildir” diye konuştu.

Burada güncel koronavirüs verilerini paylaşan Koca, "Son 24 saatte 17 kişi daha hayatını kaybetti. Ve Türkiye'de can kaybı 92'e yükseldi. 42 hasta ise iyileşerek taburcu oldu. 7 bin 553 test yapıldı, 2 bin 69 vaka tespit edildi" dedi. 

'VİRÜSÜN ŞEHİRDEN ŞEHİRE YAYILMASINA SET ÇEKİLECEK'

Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini aktaran Koca, bu tavsiyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da ilettiklerini ekleyerek, şunları söyledi: "Bazı kapalı ortamlarda temasın nasıl olması yönünde kararlara vardı. Sokakta geçirilecek konulara ilişkin kısıtlama konusunda değerlendirmelerde bulundu. Çalışma saatleri konusunda düzenlemeye ihtiyaç duyduk. Sosyal hareketlilik azaltılmalı. Yayılmaya karşı bu prensip şu önemli noktaya varıyor, virüsün şehirden şehire yayılmasına set çekmek. Bilim Kurulunun 83 milyon için önerdiği tedbir belli bir süreliğine, sınırları konmuş geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Devletimiz tüm gücünü hayata koyacak. Hastalığın önüne geçeceğimize inanıyorum."

ŞEHİRLER ARASI KARANTİNA SORUSUNU 33 YAŞINDA ÖLEN VAKA İLE YANITLADI

Şehirlerarası karantina uygulanıp uygulanmayacağı sorusunu 33 yaşında hayatını kaybeden vakadan örnek vererek yanıtlayan Koca, şunları belirtti: “33 yaşında kaybettiğimiz vatandaşımızla ilgili, hatırlarsanız ilk gördüğümüz vakalardan. Bir aileden bahsetmiştik. Bu virüsün nasıl bulaştığına önemli bir örnek. Yurt dışı teması olan genç. Ailede yakın çevresinde benzer yoğun bakım şartlarında tedavisi olan 3. bir hastamız daha oldu. Sağlık çalışanımız 5-6 yaşlarından beri tedavisi devam edene önemli kronik hastalıkları olan birisi. O temasla virüsü kapıyor. Ondan öncede ateşin olduğunu biliyoruz. Büyük ihtimal mevsimsel gribi vardı ve virüse yakalanmasıyla ağır seyrediyor. 59 yaşında birine daha temas ediyor ve o kişiyi de hayatını kaybetti. Bu salgınları yayan kişi şu an hayatta. Temasın ne kadar önlemenin gerektiğini o yüzden bu kadar detayla anlattım. O yüzden herkes virüsü taşıyormuş gibi hareket etmeli. Mümkün mertebe kendimizi evde izole ederek geçirmek istiyoruz. Hafif geçiriyor olabilirsiniz. Kronik hastalığı olan gençler içinde hastalığın kötü geçtiğini görebiliyoruz. Hatta başkalarına yayarak onların ölmesine neden olduğunu görüyoruz.”

 ‘KISA SÜREDE SONUÇ ALAN TESTLERİ GETİRDİK’

Test sürelerinin kısalacağına dikkat çeken Koca, şunu söyledi: “Bir testi 3-4 saatten önce sonuçlandırmanız mümkün değildir. Çin'den daha kısa sürede test sonucu alan testleri getirdik. Testin süresini 60 ila 70 dakikaya çeken yöntemi bu dönemde çalışan laboratuvarlara verildi. Pisiyar yöntemiyle çalışan toplam 350 bin kitimiz var. Şu an 7-8 binlere ulan test sayısı oldu. Önümüzdeki günlerde bu sayı 15-20 binlere tarama testi ile çıkacak. Herhangi bir kişinin ya da laboratuvarın kendi başına ve bizim uygun görmediğimiz kitlerle çalışması uygun değildir”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 3 MİLYON 615 BİN MASKE DAĞITILDI

Bakan Koca sağlık çalışanları arasında kororavirüs tanısı konulanlar olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Her türlü ihtiyaçlarını karşıladığımızı belirtmek istiyorum. 3 milyon 615 bin tane N95 maske bütün kurumlara dağıtıldı. Bu oranın ne kadar büyük olduğunu dikkatlerinize sunuyorum. Bu dönemde sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamada hiçbir şeyden taviz vermeyeceğiz.”

 Bakan Koca’nın basının sorduğu sorulara verdiği yanıtlardan satır başları şöyle:

SPOR CAMİYASINDA ORTAYA ÇIKAN VAKALAR: Eğer bu dönemde biz temas ve izolasyonu olması gereken şekilde sağlayamazsak birçok camia, birçok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur. Bir kişide görülmesi, birçok kişiye bulaştırdığının göstergesidir.

İLLERDEKİ VAKA SAYILARI: Bir bölgenin salgını taşıdığı, bazılarının taşımadığı, bir bölgeden başka bölgeye geçişin daha fazla olmaması için (İtalya'da olduğu gibi) açıklamak istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız bu konuyu değerlendirmektedir. Daha fazla vakanın görüldüğü iller varsa bunun için yapılması gereken önerileri de Cumhurbaşkanımıza sunmuş bulunuyoruz. Benim bilgi vermem doğru değil.

YOĞUN BAKIMLARDAKİ SORUN İDDİALARI VE UMRECİLER: Şu an yoğun bakımlarımızda sorunlarımızın olmadığını biliyoruz. Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 62-63 oranında bir doluluk var. Yerli üretim içinde bir çalışmamız oldu. Umrede olan 362 kişi hakkında çalışma yapılıyor. Ona göre ne yapacağımız belli olursa açıklama yapacağız.

ÇİN’DEN GETİRİLEN KİT: Biz Çin'den getirilen ilk örnek kit antijen kitiydi. Deneme amaçlı getirilen, hasta için kullanmadığımız ama sonucu olarak değerlendirilen kitlerdi. Biz memnun kalmadık ve getirmedik. Bizim şu an 350 bin olarak getirdiğimiz ve kullandığımız kit antikor kitidir. O bahsedilen kiti deneme amaçlı getirdiğimizi ve kullanmadığımızı belirtmek istiyorum. Çinli heyetle görüşüldü. Bu konuda genel alınması gereken tedbirler ve tedavi ile ilgili yaklaşımlar paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde de devam ediyor olacak. Türkiye'de bu enfeksiyonun bir seyri var. Bilim Kurulu da dünyadaki örnekleri de görerek önerilerini yapmış oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.