1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BAHÇELİ’DEN KORONA YORUMCULARINA TEPKİ
BAHÇELİ’DEN KORONA YORUMCULARINA TEPKİ

BAHÇELİ’DEN KORONA YORUMCULARINA TEPKİ

MHP lideri Bahçeli , koronavirüsle mücadeleyi sekteye uğratmak isteyenler olduğunu söyledi

A+A-

MHP lideri Bahçeli , koronavirüsle mücadeleyi sekteye uğratmak isteyenler olduğunu söyledi ve “Her konunun uzmanı olur mu? Ekranlarda sabitleşmiş sabit ve sözde yorumcular gafilce ortalığı dedikoduya boğuyorlar” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un Hükümet tedbir almayarak Kürt halkının ölmesini istiyor" sözlerini değerlendiren Bahçeli, “Bu bölücünün derhal dokunulmazlığının kaldırılarak milletvekilliğinden çıkarılması tarihi bir görevdir” diye tepki gösterdi.
 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türkiye’de koronavirüs konusunda yaşanan gelişmeler ve HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un  “Hükümet tedbir almayarak Kürt halkının ölmesini istiyor" sözlerini değerlendirdi.

Bahçeli, salgın tehlikesini ağıra almadığını belirterek, ülkede başka nedenlerle ölenlerin sayılarıyla karşılaştırdı ve “Mesela cinayet, mesela doğal afetler ve trafik kazalarında hayatlarını kaybeden insanlarımızın sayısı ile KOVİD-19’dan vefat edenleri mukayese edersek bir kaşık suda estirilen fırtınayı da fazla zahmete girmeden teşhis edebiliriz" dedi.

Koronavirüse karşı verilen mücadeleyi sekteye uğratmaya çalışanlar olduğunu açıklayan Bahçeli, şunları belirtti:

“Ancak bilerek veya bilmeyerek mücadeleyi sekteye uğratmak isteyenlerin varlığı dikkatimizi çekiyor. Korku aşılamaya, endişe üretmeye özellikle çabalayanların bulunması başlıca sorun. Virüsten daha tehlikeli olan yalan ve uydurma haberlerle insanımızın uykularını kaçıranlar bilhassa televizyon ekranlarında boy gösterip sosyal medya mecralarında cirit atıyor. Kovid-19 hastalığının ülkemizdeki yayılma hızının Çin, İran ve İtalya’dan fazla olduğunu söyleyen zekâ özürlülere, korku tacirlerine, musibet tellallarına şu birkaç gün içinde epey tesadüf ediyoruz. “

‘PROVAKATÖRLERE KULAKLARIMIZI KAPATALIM’

Bahçeli koronavirüs nedeniyle ülkede bir karamsarlık havası yaratılmaya çalıştığını ifade ederek, bu kişilere tepki gösterdi: “O zaman KOVİD-19 salgınındaki karamsarlık neyin nesidir? Bu karamsarlığı devamlı körükleyenler neye ve kime hizmet etmektedir? Korkuya kapılmanın ne gereği vardır? Virüsü hafife alalım demiyorum, sadece korku ve kaygıya sur çekelim istiyorum. Televizyonlardan adeta terör estiren, bilip bilmeden toplumun ruh sağlığına zarar veren, toplumsal psikolojiyi zedeleyen lekeli provokatörlere kulaklarımızı kapatalım. Hem evde kalalım, hem de asılsız iddiaları ciddiye almayalım.”

‘EKRAN BAŞINDA SABİTLENMİŞ SÖZDE YORUMCULAR’

“Her konunun uzmanı olur mu? Ekranlarda sabitleşmiş sabit ve sözde yorumcular gafilce ortalığı dedikoduya boğuyorlar. Bunlara tavsiyem evlerinden çıkmasınlar, ekranlardan da uzak dursunlar. Çünkü virüsten farksızlar ve hezeyan yayıyorlar. Cehalet diz boyu. Bu sorun aynı zamanda milli güvenlik ve toplumsal sağlık sorununa dönüşmek üzere. Bunların alayı virüs uzmanı kesilmiş. Ne var ki durumları aynen şudur: Uzaktan baktım yeşil türbe yanına vardım estağfurullah tövbe.  Ayıptır, günahtır, rezalettir.”

 ‘ZENGİN FAKİR AYRIMI YAPMIYOR’

Koronavirüsün zengin fakir ayrımı yapmadığını ifade eden  Bahçeli, “Sınır ve eşik tanımıyor, ülke ve millet dinlemiyor. Zengin fakir ayrımı yapmıyor. Önüne gelen her bedene yuvalanıyor. Salgın küresel olduğuna göre mücadele yöntemi de küresel olmalı. Yani tüm insanlık ortak bir düşmana karşı kenetlenmeli, önyargılar bir yana itilip ortak akıl çemberinde buluşulmalı” dedi.

‘GÜNDE 20 KİŞİ TRAFİK KAZASINDAN ÖLMÜŞ’

Türkiye’de koronavirüs vakası sayısının 9 bin 217 ve virüsten ölen sayısının da 131 olduğunu hatırlatan Bahçeli, tehlikeyi ağıra almadığını belirterek, ülkede başka nedenlerle ölenlerin sayılarıyla karşılaştırdı: “Mesela cinayet, mesela doğal afetler ve trafik kazalarında hayatlarını kaybeden insanlarımızın sayısı ile KOVİD-19’dan vefat edenleri mukayese edersek bir kaşık suda estirilen fırtınayı da fazla zahmete girmeden teşhis edebiliriz. 2018’de her gün ortalama 3 bin 368 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda ortalama her gün 19 kişi hayatını kaybetmiş. 2018’in tamamında 1 milyon 229 bin trafik kazası olmuş ve 6 bin 675 kişi hayata veda etmiş. 307 bin kişi de yaralanmış.  2019 yılında 418 bin trafik kazası meydana gelirken bu kazalarda 286 bin insanımız yaralanmış ve 2 bin 524 insanımız da hayatını kaybetmiş. Üstelik her gün ortalama 20 kişi olay anıyla sonrası dikkate alındığında trafik kazalarında can vermiş.”

‘EN AZ KAYIPLA ATLATACAĞIZ’

Bahçeli ayrıca koronavirüsle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her insan bir can taşıyor. Bizim anlayışımıza göre insan yaşamalı ki devlet yaşasın. Bundan mülhem de "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." Bugüne kadar her salgının önüne nasıl geçilmişse KOVİD-19’un da önüne geçilecektir. Buna hepimizin inanması büyük bir manevi sorumluluktur. İnsanlık bu felaket karşısında aciz ve çaresiz değildir. Türkiye olarak bu mücadeleyi kazanacağız. Bundan asla kuşkum yoktur. En az kayıp ve hasarla virüs dönemini atlatacağız. “

 ‘DERHAL DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI’

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, yanındaki bir kişiye koronavirüs salgınıyla ilgili "Hükümet tedbir almayarak Kürt halkının ölmesini istiyor" diye megafonla Türkçe ve Kürtçe anons yapmasına  “Bu kepazeliğin, bu ihanetin neresini değerlendireyim?” diyen Bahçeli, konuyu şöyle değerlendirdi: “Sokakta iğrenç bir eylemin faili olan bu müfsit şahıs hem Kürt kökenli kardeşlerimin hem de Türkiye’nin asıl düşmanıdır. İnsanlarımızın arasına kin ve nefret tohumları saçan bu bölücünün derhal dokunulmazlığının kaldırılarak milletvekilliğinden çıkarılması tarihi bir görevdir. Bu ve benzeri fitneciler KOVİD-19’dan daha vahim bir tehdittir. Bu bozguncunun takipçisi olacağız.”

‘KOVİD-19’U YANIMIZDAN YÖREMİZDEN KOVACAĞIZ’

“Şunu bir defa açık açık ifade etmek isterim ki, KOVİD-19’u yeneceğiz. Bunu milli birlik ve kardeşlikle başaracağız. Acıda biriz, hastalıkta biriz. Sevinçte biriz, kederde biriz. Hiçbir vatandaşımız telaşa kapılmasın, Türkiye güçlü bir ülkedir. Türk milleti dualı bir millettir. Su akacak yatağını bulacaktır. Ufkumuzu saran sis bulutu yakında dağılacaktır. Kabus bitecektir. Sağlık sistemimiz çok güçlüdür. Bugüne kadar yapılan yatırımlar boşuna değildir. Birlikte başaracağız. KOVİD-19’u yanımızdan yöremizden kovacağız. Diyorum ki, evde kal ülkem, evinde kal milletim, gelecek için, sevdiklerimiz için kurallara uyalım, birbirimize güvenelim, nice büyük kavuşmalar için bugünleri biraz beklemeye alalım. Unutmayalım ki, Türk hekimleri şifadır, tecrübedir, kabiliyettir, fedakârlıktır, umuttur, bütün sağlık çalışanlarımız başımızın tacıdır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.