1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN ‘BATI NİL VİRÜSÜ’ İÇİN YOĞUN ÖNLEM
AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN ‘BATI NİL VİRÜSÜ’ İÇİN YOĞUN ÖNLEM

AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN ‘BATI NİL VİRÜSÜ’ İÇİN YOĞUN ÖNLEM

AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN ‘BATI NİL VİRÜSÜ’ İÇİN YOĞUN ÖNLEMAvcılar sınırları içerisinde sivrisineklerden bulaşan Batı Nil virüsünün ortaya çı..

A+A-

AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN ‘BATI NİL VİRÜSÜ’ İÇİN YOĞUN ÖNLEM

Avcılar sınırları içerisinde sivrisineklerden bulaşan Batı Nil virüsünün ortaya çıkmasının ardından Avcılar Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak olarak yoğun bir şekilde çalışmalara başladı.

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde sivrisinekler aracılığıyla bulaşan Batı Nil virüsünün görülmesinin ardından Avcılar Belediyesi ve İBB tarafından yoğun bir çalışma başlatıldı. Avcılar Belediyesi’ne bağlı 4 ekip virüsün bulaştığı vatandaşların yaşadığı sokaklar başta olmak üzeresivrisineklerin ve sivrisinek larvalarının imha edilmesi ve bölgenin sivrisineklerden arındırılması için çalışmalara başladı. Yeşilkent Mahallesi’nde sivrisinek larvası barındırma ihtimali bulunan durgun sular tek tek taranarak larvalar imha edildi ve bölgeler ilaçlandı. Bir diğer ekip ise biriken yağmur suları ve derelerden taşan sular gibi sivrisinek larvalarının barınabileceği bölgeleri tarayarak bulunan larvaları imha etti.

Ev ev gezip vatandaşları uyardılar

Avcılar Belediyesi’ne bağlı ekipler virüs vakalarının görüldüğü bölgelerde tüm evleri, kahvehaneleri tek tek gezerek vatandaşları çalışmalar konusunda bilgilendiriyor, sivrisinekler tarafından sokulan ve henüz hastaneye gitmemiş olan vatandaşlar ekipler tarafından hastaneye giderek tahlil yaptırmaları konusunda uyarılıyor.

İBB ve İSKİ ile koordineli çalışma

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerFirüzköy Mahallesi sınırından başlayarakYeşilkent Mahallesi’ni de kapsayacak şekilde boş araziyi ilaçlarken İSKİ’ye bağlı ekipler de bazı vatandaşlar tarafından atılan çöplerden ötürü sivrisinek yoğunluğuna sebep olan Yeşilkent Mahallesi’ndeki dereyi temizlemeye başladı. Avcılar Belediyesi’nden ekipler ise temizlenen dere ve çevresinde ilaçlama çalışmaları başlatacak. İBB’ye bağlı 3 larva ekibi, bir dere ekibi ve bir sulak sazlık alan aracı da ortak çalışmalarda yer alıyor.

Öte yandan, Avcılar Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi 2019 yılında da Ocak ayı itibariyle tüm ilçede sivrisinek larvalarını barındıran bölgelerin tespit edildiği ve Nisan ayına kadar periyodik olarak kontrol edildiği, Nisan ayından itibaren ise bu bölgelerde düzenli olarak her ay ilaçlama yapıldığı, Avcılar’da bu yıl geçmiş yıllaraoranlasivrisineklerle ilgili şikâyetlerde yarıya yakın düşüş olduğu öğrenildi.

 


Kaynak: Avcılar Belediyesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.